21 Mart 2008 Cuma

BALIKESİR KAPLICALARIThis hot spring is located next to the Gonen Stream in Gonen County in the province of Balikesir in the Marmara Region.
Pyshio-Chemical Characteristics and Indications
The thermal water is 730C with a pH of 7.36. It is classified as hypothermal, hypotonic mineral water which is good for drinking and bathing. The water contains 0.590 mg/lt ammonia, 528.770 mg/lt sodium, 29.325 mg/lt potassium, and 278.637 mg/It chlorine.


GÖNEN KAPLICASI:
Gönen’in eski dildeki ismi Artemea’dır. Antik yunan tanrıçalarından Artemis’in su kaynakları ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Gönen’deki önemli sıcak su kaynağının asıl Büyük İskender zamanında önem kazandığı rivayet edilmektedir. Ancak Gönen Çayı kenarında bulunan kitabede Gönen ‘in ismi ‘THERMİA’ olarak geçmekte olup, buradaki hamamın yapılmasında katkıda bulunan şahısların isimleri de yazılmaktadır. Bilinen şudur ki; Gönen’deki sıcak su M.Ö.4.yy’dan itibaren kesintisiz olarak kullanılmakta ve şifa dağıtmaya devam etmektedir..
ULAŞIM : Gönen’in şehir merkezinde bulunmaktadır.
Sıcaklık : 71-82 º C pH:7.26

KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:
Kaplıca suları fluorür içeren sodyumlu sülfatlı klorürlü bikarbonatlı bir bileşime sahiptir. Kireçlenme, omurlar arası daralmalara bağlı sinir ve damar sıkışmaları, eklem romatizmalarının kronik dönemleri, ankilozan spondilit, adele romatizması, bel ve boyun fıtığı, bel kayması, kronik tendon, tendon kılıfı, eklem kapsülü gibi yumuşak doku romatizmaları, sellülit, adele spazmları, bazı ortopedik hastalıklar, kırık sekeller, kontraktürler, bazı sinir felçlerinde ilk 3 haftadaki ilaç tedavisinin devamı olarak (örneğin; yüz felcinde) tünel sendromları denen bazı tür sinir sıkışmaları, bronşiyal astım, migren, alerjik sinüzit, küçük ölçülü böbrek taşı hastalığı, nikotin ve alkol tedavisi, gastrit ülser

ULAŞIM :Gönen’in şehir merkezinde bulunmaktadır.
Sıcaklık :38-46 ºC

GÖNEN - EKŞİDERE DAĞ ILICASI

KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:

Gençlik suyu sülfat klorürlü sodyum kalsiyum ve oligometaliktir. Suyun radyoaktif olması, gençlik suyu denmesine sebep olmuştur.
Romatizma, kireçlenme, sinirsel ve ruhsal hastalıklar, kas ve damar rahatsızlıkları, kırık vakaları, ameliyat sancıları, ayak,sırt, bel ağrıları, lumbago, panomi, eklem sertlikleri, zayıflama ve uyku bozukluklarına iyi gelmektedir. Ilıcada banyo yapılmakla beraber içme suyu olarak da kullanılmaktadır. Suyu içildiğinde böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarına iyi geldiği de bilinmektedir. Kür amaçlı kapalı havuz ve Türk hamamı mevcuttur.
Tesislerin yanı başında 18 ºC sıcaklıktaki ‘’Gençlik İçmesi’’ olarak adlandırılan bir su kaynağı bulunmaktadır. Böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarına iyi geldiği kanıtlanan su, dinlendirici yönüyle de bilinmektedir.

ULAŞIM: Kaplıca Gönen ilçe merkezine 13km mesafededir. Sürekli çalışan servis araçları ile gidilebilmektedir.

EDREMİT- BOSTANCI KÖYÜ KAPLICALARI

ULAŞIM : Bostancı Köyü’nün sınırları içinde Edremit-Burhaniye karayolu üzerindedir.
Sıcaklık : 40-57 ºC
KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLARI:
Su, sodyum sülfatlı oligametalik gruptandır.
İçme suyu olarak; beslenmeye bağlı fluor noksanlığı, diş çürüğü proflaksisi..vb..
Banyo kürü olarak; hareket sistemi rahatsızlıkları, dejenaratif ve inflamatuar romatizmal hastalıklar, kardio vasküler sistem hastalıları, esansiyel hipertansiyon, sinir sistemi hastalıkları psikomatik hastalıklar, cilt hastalıkları, yaşlılık, siklus bozuklukları aterosklerotik damar hastalıkları…vb…
Bostancı köyü sınırları içerisinde, Bakanlığımızdan İşletme Belgeli 2 adet (Adramis ve Entur Otel(3 yıldızlı)) 215 yatak kapasiteli otel bulunmakta olup; Türk hamamı, saunası, açık ve kapalı yüzme havuzları ile güzellik ve spor merkezleri, günübirlik banyoları vb.. ile halkımıza hizmet vermektedir.

PAMUKÇU KAPLICASI

ULAŞIM : Balıkesir il merkezine bağlı 15 km uzaklıktaki Pamukçu beldesi sınırları içersinde bulunan Pamukçu Kaplıcalarına, şehir merkezinden (yarım saatte bir kalkan dolmuşlarla) ulaşabilmek mümkündür.
Sıcaklık: 30-58ºC
KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:
Özelliği; su, bor ve flüorür içeren sodyumlu, sülfatlı, klorürlü termal sular grubuna girmektedir.Su, inflamatuar romatizmal hastalıkların bel ağrıları, eklem hastalıkları, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumları, stres bozukluğu ve spor yaralanmaları ayrıca osteoporoz tedavisinde destekleyici tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır.
Pamukçu Köyü sınırları içerisinde Bakanlığımızdan İşletme Belgeli bir adet (5 yıldızlı) otel ile Pamukçu Belediyesine ait bir tesis bulunmaktadır.

MANYAS KIZIK KÖY KAPLICALAR
ULAŞIM :Manyas ilçesine 6 km uzaklıkta, Kızık Köyü – İbrahim Tepe Mevkii’nde bulunmaktadır.
Sıcaklık : 45-50 ºC
KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:
Su,içme ve banyo suyu olmak üzere 2 ayrı şekilde kullanılmakta olup, sodyumlu, kalsiyumlu, klorürlü ve bikarbonatlı bir bileşime sahiptir.
Sindirim organlarındaki hastalıklara, böbrek taşlarını düşürmede, romatizma, kemik erimesi, kadınsal hastalıklar, erken yaşlanmanın önlemi, iskelet bozuklukları, bel, boyun, sırt ağrılarına, eklem hastalıklarına, yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Özel bir şirkete ait devre- mülk tesisi(ve bağlı sosyal amaçlı birimler-havuz-restoran) ile Kızıkköy tüzel kişiliğine ait konaklama tesisi bulunmaktadır.

EDREMİT GÜRE KAPLICALARI

Son yıllarda yapılan kazılarda, Güre’de bulunan sıcak suyun yüzyıllardır kullanıldığı anlaşılmaktadır. Bölgede sürekli yaşanan depremler, antik kalıntıların tümünün toprak altında kalmasına neden olmuştur. Roma Dönemi’nden itibaren Bizans ve Osmanlı Dönemi’nde de sürekli kullanım görmüş olması, yapıların büyük ölçüde tahrip olmasına sebep olmuştur. Şu an toprak üstünde kalan Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan kalıntılar ise Güre sakinleri tarafından onarılmıştır. Eski hamam yapısı baz alınarak 2006 yılında bilimsel kazılar tekrar başlamıştır. Ancak temel seviyesinde çıkan duvarlar, bu ılıcanın Roma Çağı’ndan daha öncesinde de kullanılmış olduğunu ve daha büyük bir alana yayıldığını göstermiştir.
Konumu : Edremit’e 12 km. uzaklıktaki şirin beldesi Güre sınırları içinde Çanakkale karayolu üzerinde yer almaktadır.
Sıcaklık : 40-58 ºC

KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:
Kaplıca suyu, fluorür içeren sodyumlu sülfatlı termal sular grubuna girmektedir. Su; kadın hastalıklarına, kronik iltihabi sendromlara, üst solunum yolları hastalıklarına, guatr, cilt hastalıkları, kireçlenme, sedef, böbrek taşı ve kumları, karaciğer rahatsızlıkları ile hareket sistemi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, kardio-vasküler sistem, aterosklerotik damar, sinir sistemi hastalıkları, yaşlılık, sikluk bozukluğu, post travmatik lezyonlar ve postoperatif rehabilitasyon dönemlerine iyi gelmektedir.
Termal Turizm Merkezinde Bakanlığımızdan belgeli (5 yıldızlı) otel mevcut olup, yine çevrede bulunan oteller konaklama ile sudan yararlanma imkânı sunmaktadır.
Bölge aynı zamanda dağ turizmi,eko turizmi ve kampçılık faaliyetleri için eşsiz güzelliklere sahiptir. Kazdağları 1993 yılında Milli Park ilan edilmiştir.

SUSURLUK KEPEKLER (ILICA BOĞAZI) KAPLICASI

ULAŞIM :Susurluk İlçesi 20 km kuzeyinde,Ilıca boğazı köyü sınırları içindedir. Balıkesir ‘e 60 km uzaklıktadır.
Sıcaklık : 58 ºC

KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:
Özellikleri; Kaplıca suları, sodyumlu klorürlü bikarbonatlı bir bileşime sahiptir. Banyo tedavisi; Romatizma, nevralji, nevrit, polinevrit, felçler ve ankilozlar ile kadın hastalıklarına, Çamur tedavisi ise; bütün romatizma çeşitleri, nevralji, nevrit, polinevrit, çocuk felçleri, kırık ve çıkıklardan sonraki hareketsizliklerde, artritli hastalarda ve kadın hastalıklarında kullanımı tavsiye edilmektedir.


SUSURLUK – YILDIZ (YELLİCE TEPE) KAPLICASI
Konumu: Yıldız Köyü’nün 3,5 km kadar kuzeydoğusunda yer almaktadır. Suyun sıcaklığı 56–68 ºC arasında değişmektedir. Kaynak suyu; flüorür içeren sodyumlu, bikarbonatlı, sülfatlı bir bileşime sahiptir.
TEDAVİ ETTİĞİ HASTALIKLAR:
Romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde (romatoid artrit, ankilozan Spondilit başta olmak üzere),bel ağrısı,osteoartrit(kireçlenme) gibi eklem hastalıkları, miyozit,tendinit ,travmafibromyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde, ortopedik operasyonlar beyin ve sinir ameliyatı sonrası nekahat dönemlerinde, nörolojij hastalıkların tedavisinde,spor yaralanmaları ve cilt hastalıkları.

BALYA - DAĞ ILICASI
Konumu: Balya yerleşim merkezinin 25 km kuzeydoğusunda, Balıkesir-Merkez-Şamlı yerleşim merkezinin 15 km batısında yer almaktadır.
Sıcaklık: Kaynakların sıcaklığı 51-60 ºC arasında değişmektedir.

TEDAVİ ETTİĞİ HASTALIKLAR: Kaplıca suyu romatizma, siyatik , kireçlenme ve bazı cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

BİGADİÇ-HİSARKÖY KAPLICALARI

ULAŞIM : Termal saha Bigadiç İlçe merkezine 17 km mesafede Hisarköy yerleşim merkezinin içindedir.
Sıcaklık : 85-92◦C

KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:

Kaynak suları; fluorürlü sodyum ve bikarbonat içeren bileşime sahiptir.
Banyo kürü olarak; Kadın hastalıkları başta olmak üzere, romatizmal hastalıklar ,kronik bel ağrısı,inme ,nevraljiler, ortopedik ameliyat ve kırıklar sonrası dönem, banyo uygulamalarında cilt üzerinde de olumlu etkiler göstermektedir.
İnhalasyon kullanımda; astım, kronik bronşit, alerjik üst solunum yolları hastalıkları gibi durumlarda ekspektoran ve spazmolitik etkileri nedeniyle kullanımı mümkündür.
İçme suyu olarak; beslenme ve hamilelikte florür eksikliğinin giderilmesinde, çocuklar ve gençlerde diş çürüklerinin önlenmesinde iyi geldiği bilinmektedir.
kaynak:http://balikesirkulturturizm.gov.tr

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

pansiyon