15 Mart 2008 Cumartesi

TOKAT KAPLICALARI


Sulusaray Kaplıcası

Tokat'a 68 kilometre uzaklıkta, Sulusaray ilçesinde. Tarihi Nicepolis harabeleri arasında. 1962 yılından sonra modern tesislere kavuşan ve bugün iki otele sahip olan kaplıca; özel banyoları, havuzları, lokanta ve gazinosuyla yıl boyunca hizmet veriyor. 55 derece su sıcaklığına sahip kaplıcanın romatizma, bağırsak, mide, böbrek, safra kesesi, karaciğer ve kadın hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Kaplıcanın bulunduğu bölgede pansiyonlar, kamp alanları var. Kaplıcada biri erkeklere, diğeri kadınlara ayrılmış iki büyük havuz ve sekiz özel termal banyo bulunuyor. Su sodyum klorürlü, sülfatlı.

NEREDE KALINIR

Kaplıca Oteli (0356) 651 68 18

Reşadiye Kaplıcası

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde. Erzurum - Erzincan yolu üzerinde. İlçenin bitişiğindeki kaplıca, belediye tarafından yaptırılan motelle hizmet veriyor. Suyun çıktığı noktadaki sıcaklığı 40-41 derece. Yıkanma havuzlarında ise 35-38 derece oluyor. Romatizma, felç ve kireçlenmelere karşı tedavi edici bir özelliğe sahip olduğu söyleniyor.

NEREDE KALINIR

Termal Otel *** (356) 461 55 56 Kaplıca Oteli (0356) 461 30 91 bu otel kışın kapalı.

Başören İçmesi (Sarılık Suyu): Merkez ilçeye bağlı Başören Köyü'ndedir. Sindirim organları rahatsızlıklarıyla, böbreklerdeki taşların düşürülmesinde yararlı bir sudur.

Ayvaz Madensuyu: Niksar İlçesi'ne 2 km. uzaklıktadır. Yüksek tansiyona, safrakesesi, bağırsak rahatsızlıkarına faydalıdır. Şişelerle satılıp pazarlanan bir madensuyudur

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

pansiyon