24 Mart 2008 Pazartesi

Muğla-Köyceğiz-Dalyanköy-Sultaniye Kaplıcası


Scenic Koycegiz Lake, located near Dalaman International Airport and within a convenient distance of both Fethiye and Marmaris, is well known for its natural hot springs and mud baths.

The lake narrows into a channel, flowing into the Dalyan River which empties into the Mediterranean at one of Turkey's most spectacular beaches, lztuzu, which is also the breeding ground of the Caretta caretta sea turtle. The reed-lined river meanders toward the sea, overlooked by 4th-century B.C. Lycian rock tombs. Nearby are the ruins of the ancient city of Caunos. On the asphalt road to Velibey is the ancient settlement now at Sultaniye, also a thermal center used for centuries, and site of numerous ruins.

Capacity:

Situated next to a natural channel between Koycegiz Lake and the Mediterranean Sea, the Riza Cavus Thermal Baths form a water pool and a mud pond, with a flow rate of about 8 liters per second. The mud and mineral baths can accommodate 1,000 people per day. At a second spring is Velibey Thermal Baths, 1.5 km north of Riza Cavus that has similar qualities and a flow rate of 20 liters per second. The waters of Sultaniye are good for both bathing and drinking. They flow at a rate of 42 liters per second, resulting in a bath capacity of 10,000
baths per day.

Physio-chemical Characteristics and Indications
The Riza Cavus natural hot springs contain sodium chloride, hydrogen, sulfur, bromide, fluoride, and are naturally radioactive (3,770 picokuri/liter, or 139 bekerel/liter), with a total salt and mineral content of 2,800 mg/It. The temperature of the mud and water is 30' to 38 C, and the pH is about 6.5. These hot springs are good for the treatment of rheumatic, dermatological and gynecological diseases, as well as neurological and physical exhaustion.
Treatments and Accommodations
The Koycegiz baths do not offer overnight accommodations so visitors stay at small hotels and pensions in nearby Dalyan. The baths can be reached from Dalyan by small boats. The treatment consists of covering the body with a layer of mud and then soaking in the hot mineral water. At Sultaniye it is possible to find accommodation in village houses for up to 400 persons.Köyceğiz’den çıkıp Hamitköy üzerinden Ekincik’e doğru giderken yolda Sultaniye Kaplıcası’nın tabelasını görüp 500 metre içeriye gireceksiniz..

Köyceğiz, Dalyan ve Ekincik’ten günübirlik dolmuş motorları ile de ulaşabilirsiniz. Tekne turlarının bazıları da kaplıcalara uğruyor ve mola veriyor.

Çevrede tekerlekli sandalye veya sedyeyle getirilen hastaların 21 kürlük bir tedaviden sonra yürüyerek gittiklerine dair çok sayıda öykü dinleyeceksiniz. Bunlara inanıp inanmamayı size bırakıyoruz ama kesin olan bir şeyi belirtiyoruz: Sultaniye Türkiye’nin en yüksek radyoaktivitesi olan kaplıcasıdır. (98.3) 39 Derece sıcaklıktaki su kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür ve radon içermektedir.

Romatizma, siyatik yanında cilt ve kadın hastalıklarına da iyi gelmektedir. Ama asıl önemlisi radyoaktivite yüksekliği yoluyla rehabilite edici özelliğinin varlığıdır.

Kaplıcanın Kaunos’lular tarafından bundan ikibin yıl önce açıldığı belirlenmektedir. Çevredeki hastane kalıntıları da bunu doğruluyor. O yıllarda seks gücünü arttırdığı için pek gözdeymiş. Büyük banyonun yanından çıkan kaynak suyu da içildiğinde çeşitli iç hastalıklarını iyileştiriyor. Kaplıcada kalınabilecek kiralık odalar bulunuyor.

Günübirlik ihtiyaçlar Belediyenin işlettiği tesisler içinde bulunan ünitelerde karşılanabiliyor.

Yörenin Sultaniye kadar popüler olmayan başka kaplıcaları da var. Sultaniye’den Horozlu’ya doğru 5 km. gidenler daha tenha olan Ilıca’ya ulaşıyor.

Sultaniye’ye Köyceğiz’den sabah kalkan minibüsler, akşam üzeri dönüş yapıyorlar.

İZMİR BALÇOVA KAPLICALARI ( AGAMEMNON )
The Balcova hot springs are located on the site of the Baths of Agamemnon, known in antiquity for the therapeutic qualities of its waters.

Balcova Treatment Center
According to one legend, Agamemnon was advised by an oracle to bring soldiers who had been wounded during the campaign against Troy to the sulfur-rich waters of these natural hot springs. Balcova is situated to the west of the Aegean port of Izmir.
Capacity
The Balcova hot, springs flow from two exploratory wells at a rate of 28 liters per second. The facilities can accommodate 3,456 bath-days on the basis of 600 liters per person per day, per bath.
Physio-chemical Characteristics and Indications:
The Balcova hot springs contain sodium chloride and calcium bicarbonate. The springs have a water temperature ranging from 62 to 80 C, a pH of 6.4, and a mineral content of 1,369 mg/It.
These hot springs are recommended for the treatment of rheumatic diseases, digestive maladies, post-injury healing and post- operative problems, along with calcification and metabolic disorders.
Treatments
The Balcova hot spring complex, with a total capacity of 3,000 people per day, provides hot mineral pools and baths, offers a patient therapy pool, sauna , massage, underwater massage, ultrasound, physical exercise, electro-therapy and physical therapy. The complex also has a new park.
Balçova Kaplıcaları:
Homeros'un destanlarında ve coğrafyacı Strabon'un eserlerinde adı geçen "Agamemnon Kaplıcaları" antik dönemlerden bu güne şifa yurdu olarak kullanılmaktadır. İskender ordularından bir grubun yaralarını tedavi ettikleri bu kaplıcalar, o dönemde daha da ünlenmiştir. Bugün Balçova kaplıcaları olarak anılan bölgede, sıcak su çamur banyosu ve içme suları bulunmaktadır. Halen konaklama tesislerinin bulunduğu Balçova Kaplıcaları daha çok üst solunum yollarının kronik iltihapları, nefritler, bazı iltihaplar, romatizma sendromları, metobolizma ve deri hastalıkları gibi durumlarda yararlı olmaktadır. Balçova Kaplıcalarında bulunan şifalı su, sodyum bikarbonat ve klorür ihtiva etmektedir.

Termal Turizm Merkezleri

Bayındır Ilıcaları: Bayındır Ilıcası, Bayındır'ın kuzeydoğusunda Turgutlu yolu üzerinde 8 km. uzaklıktaki Ergendi Ilıcası Dereköy kaplıcasından oluşmaktadır. Birbirlerine 15 dakika uzaklıkta bulunan kaplıcalardaki su sıcaklığı ortalama 40ºC dolayındadır. Kükürt ve sodyum bikarbonat ihtiva eden kaplıcaların daha çok romatizma ve deri hastalıklarının tedavisinde başarılı olduğu belirtilmektedir.


Çeşme Şifne Kaplıcası:Çeşme Ilıcası'nın kuzey doğusunda Şifne Körfezi'ndedir. Konaklama, yeme içme tesisleri ile büyük bir havuzu ve sıra banyoları bulunan Şifne kaplıcasının su sıcaklığı 38 derece dolayındadır ve 5.3 eman radyoaktivite içerir. Sodyum klorür ve kalsiyum içeren kaplıca suyunun romatizma, raşitizm, kadın ve idraryolu rahatsızlıklarıile mide - bağırsak rahatsızlıkları, egzamave kan çıbanı gibi cilt hastalıklarına karşı da yararlı olduğu bilinmektedir.

Çeşme Ilıcası:Su sıcaklığı 58 derece dolayında olan ılıca İzmir Çeşme yolu üzerinde ve Çeşme'ye 5 km mesafede deniz kıyısında bulunmaktadır. Ilıca ile plajın aynı yerde bulunduğu dünyanın en ilginç ve zor bulunur ender ılıcalarından biridir. Sodyum klorür, potasyum klorür ve magnezyum klorür ihtiva eden suları; romatizmanın kronik her şekli, gut, şişmanlık gibi metabolizma bozuklukları ile raşitizm, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları, karaciğer ve idrar yollarının ağrılı hastalıklarının tedavisinde yararlıdır.
Menemen Ilıcaları: Menemen'in kuzeybatısında, Aliağa çiftliği bucak merkezinin 15 km batısındadır. Sular bir mağaranın içinde kaynamaktadır. Kayaların eski dönemde yontularak kaynağın doğal bir hamam içinde kalması sağlanmıştır. Travmatik nedenlere bağlı kaynaması gecikmiş kırıklar, kemik sisteminin bazı hastalıkları, kan dolaşımı bozuklukları ve benzeri gibi rahatsızlıklar duyanlar bu sulardan yararlanmaktadırlar.

Ilıcagöl Ilıcası: Menemen'in kuzeybatısında ılıca göl bataklığının batı kenarındadır. Su ve çamur banyosu biçiminde uygulanan tedavide ılıcanın ılık ve kükürtlü suları romatizma, deri hastalıkları, safra ve idrar yolu taşlarının düşürülmesi gibi durumlarda yararlı olmaktadır.

Dikili Ilıcası: Nebiler Kaplıcası Dikili Ayvalık karayolunun 4 km. sağında yer alır. Yöredeki ihtiyaçları karşılayacak oranda tesislerin bulunduğu kaplıca suyunda hidroasetat iyonu bulunmaktadır.

Bademli Ilıcaları: Dikili'den 15 km. uzaklıktadır. Arsenik ve hidroasetat ihtiva eder.

Tavşan Adası Ilıcası: Tire İlçe merkezinin 15 km. güneybatısında Uzgur Köyü yakınında ve Elem Gölü (Bozköy) civarındadır. Ilıcanın çok sıcak olan suları banyo ve içme olarak kullanılır. Banyo olarak kullanıldığında romatizma ve deri hastalıkları, çocuk ve kadın hastalıklarına iyi gelmekte, içme olarak kullanıldığı zaman ise akciğer ve gıda metabolizması hastalıklarında yararlıdır.

Seferihisar Kaplıcaları: Seferihisar Doğan Bey Termal bölgesinde bulunan ılıca ve kaplıcaları şöyle sıralanabilir: Cumalı Ilıcaları, Karakoç Kaplıcaları, Kelalan Ilıcası.Bu kaplıcalar; romatizma ve deri hastalıklarıyla üst solunum yolları, kırıklar, kadın hastalıkları gibi rahatsızlıklarda faydalı olmaktadır.

Urla Ilıcaları ( Malkoç İçmeleri): İzmir - Çeşme karayolunun 41. Km de (İçmeler) diye anılan bölgede yer alan ılıca suları karbondioksit ve sodyum klorür ihtiva etmektedir. Ilıca etrafında bulunan kamping ve oda türü konaklama tesisleri bölgesel ihtiyaca cevap verecek durumdadır. Deniz kenarında bulunmaktadır. Daha çok mide ve bağırsak tedavisinde yararlı olduğu belirtilmektedir.

Gülbahçe Ilıcaları: Urla İlçe merkezinin 15 km. batısında, Gülbahçe Körfezi'nde deniz kenarında bulunan ılıca aynı zamanda bir hamama sahiptir. Romatizma ve deri hastalıkları tedavisinde yararlıdır.

23 Mart 2008 Pazar

DOĞA VE TARİH ŞEHRİ PAMUKKALE (THERMAL LİFE İN TURKEY)


At Pamukkale ("Cotton Castle") nature has produced a sight of spectacular beauty. For thousands of years an underground spring located deep in the earth has been pouring out streams of hot mineral-saturated water. As it has flowed down the mountainside the steaming water has hollowed enormous circular basins in the earth, and their rich mineral content has coated them in a smooth layer of dazzlingly-white calcareous rock. To the ancients such beauty, could only, mean that the place was holy to the gods. Built near the natural hot springs, the grand city of Hierapolis attracted a steady stream of pilgrims, who came to bathe in the curative waters. Pamukkale is located 250 km from İzmir and 20 km from Denizli.


Denizli’nin dünyaya açılan kapısı olan Pamukkale, travertenlerin sunduğu görsel zenginlikle, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini üzerine çekmeye devam ediyor.

DENİZLİ - Doğa ile tarihin buluştuğu, UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası Listesi”nde bulunan Pamukkale, Türkiye’de deniz turizmine alternatif merkezlerden biri konumunda bulunuyor.

Denizli’nin kuzeyinde yer alan ve antik kent Hierapolis ile iç içe olan Pamukkale, kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta. Bergama Kralı II. Eumenes tarafından M.Ö. 197 yılında kurulan, adını da Amazonlar Kraliçesi Hiera’dan alan Hierapolis, aynı zamanda “kutsal kent” olarak anılıyor. Hz. İsa’nın havarilerinden St. Philip’in burada öldürülmesi ve onun adına anıt mezar yaptırılması, Hierapolis’in inanç turizmi açısından da öne çıkmasını sağlıyor.

Apollon Tapınağı, St. Philip Martyriumu, Antik Tiyatro, Roma Kapısı, Kuzey Bizans Kapısı, Agora, bugün müze olarak kullanılan Roma Hamamı, su kanalları, Direkli Kilise ve nekropoller, Hiearapolis’teki başlıca tarihi yapılar. Bu yapıların bir bölümü İtalyanlar tarafından 1957 yılından bu yana sürdürülen kazılarda ortaya çıkarılmış durumda. Yine kazılarda bulunan tarihi eserler, Hierapolis Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Pamukkale’nin batısında yer alan ve 3 yıldır kazı çalışmaları yapılan Eskihisar Köyü yakınlarındaki Laodikya, Buldan İlçesi’ne bağlıYenicekent yakınlarındaki Tripolis, Honaz İlçesi yakınlarındaki Colossea, Lycus Vadisi olarak anılan bölgedeki diğer antik kentler.


TERMAL KAYNAKLAR
Pamukkale’nin binlerce yıldır yerleşim merkezi olmasını sağlayan şifalı termal su, beyaz travertenlerin de hayat kaynağı. Uzmanlar, yüksek miktarda kalsiyum hidrokarbonat içeren suyun, havadaki oksijenle teması sonucu karbondioksit ve karbonmonoksitin uçtuğunu, kalsiyum karbonatın çökerek Pamukkale’ye adını veren travertenleri oluşturduğunu belirtiyorlar.

Pamukkale’nin, hemen yakınındaki Karahayıt ve Gölemezli’deki termal kaynakların romatizma, kalp, damar sertliği, tansiyon ve deri rahatsızlıklarına iyi geldiği ifade ediliyor. Su ılık içildiğinde spazmlı mideleri rahatlattığı, idrar yolu iltihaplarında etkili olduğu, banyoyla birlikte deri altına yapılan gaz şırıngalarıyla damar iltihaplarına karşı kullanıldığı ifade ediliyor. Bölgedeki bazı oteller, termal tedavi konusunda eğitim almış uzmanpersoneliyle sağlık turizmine yönelik faaliyetlerini sürdürüyor. Ayrıca bazı tesisler ve pansiyonlar, kaplıca tedavisi için gelenlere hizmet sunuyor. Pamukkale’deki termal havuz ise yaz-kış ısısı değişmeyen 35 derecelik suyuyla bölgeye gelen turistlerin keyifle zaman geçirdiği yerler arasında bulunuyor.

GEZİLECEK DİĞER YERLER
Güney İlçesi’ndeki Güney Şelalesi, Honaz’ın Kaklık Beldesi’nde bulunan ve “yeraltındaki Pamukkale” olarak anılan Kaklık Mağarası, Acıpayam İlçesi’ndeki Keloğlan Mağarası, Çardak İlçesi yakınlarındaki Acıgöl Kuş Gözlem Yeri, Beyağaç İlçesi’ndeki Anıt Orman ve Kartal Gölü, Denizli’de doğal güzellikleriyle dikkat çeken yerlerden bazıları.

Bir tekstil kenti olan Denizli, birçok ilden alışveriş yapmaya gelenlere Bayramyeri, Kaleiçi Çarşısı ve çevresindeki mağazalarla, ürün seçenekleri sunuyor.


NEREDE YENİLİR?
Denizli’de, Pamukkale ve Karahayıt’taki tesislerde yemek yenilebilecek yerler mevcut olduğu gibi, farklı damak tadı arayanlar için de gidilebilecek yerler bulunuyor.

Açık havada mangal yapmak isteyenler merkeze bağlı Goncalı Köyü’nü, değişik lezzetleri tatmak isteyenler Mantar Restoran’ı, yüksek ağaçlarla çevreli bir yerde alabalık yemek isteyenler merkeze bağlı Kayhan Beldesi’ndeki Değirmende Alabalık Tesisleri’ni tercih edebilirler.

BURSA KAPLICA VE İÇMELERİThis first capital of the Ottoman Empire has been famous for centuries for the therapeutic qualities of its natural hot springs.

One of the earliest recorded visitors who came to Bursa to enjoy the waters was Byzantine Empress Theodora. Today, the Ottoman baths, known as Eski Kaplica, continue to function as part of the Kervansaray Termal in the Cekirge district of Bursa. The five-star Celik Palas Termal Hotel also has luxurious facilities with natural hot springs and baths offering various treatments. The domed baths run by the Kervansaray Termal are an excellent example of early Ottoman architecture.


Capacity

The Cekirge hot springs flow at the rate of 5 liters per second. The Kervansaray baths can accommodate 600 people per day, while the Celik Palas can provide curative baths to 400 people per day.


Physio-chemical Characteristics and Indications

The thermal waters of the Cekirge springs are composed of calcium, magnesium sulfate and bicarbonate; the water temperature ranges from 39-58 C with a pH ranging from 6.6 to 7.2, and a total mineral content of 1,164 mg/It. These hot springs are good for rheumatic diseases, hepatic and gall bladder diseases, metabolic disorders, gynecological diseases and post- operative problems.

Treatments

Eski Kaplica, run by the Kervansaray Termal features hot mineral pools, baths and a Turkish bath with natural hot springs. Treatments in hot mineral pools and baths, as well as massage, underwater massage and electro-physical therapy are available at the Celik Palas Hotel. Oylat Thermal Center is 27 km from Inegol in a forest at the foot of Uludag Mountain. The hot spring has been used for 2000 years. The temperature is 40.5 C, the pH is 7.3, and the mineral content 3000 mg/lt.


İçmeler ve kaplıcalar bakımından zengin olan Bursa' nın yararlı sıcak suları Uludağ'ın kuzey eteklerinden çıkar. Bursa merkezinde Çekirge bölgesindeki kaplıcalar ile Gemlik, İnegöl, Orhangazi ve Mustafakemalpaşa ilçelerindeki ılıca ve kaplıca kaynakları iç turizmin hareketli kaynaklarıdır.

Banyo uygulaması ile ağrılı hastalıklara iyi gelmektedir.
İçmeler ve kaplıcalar bakımından zengin olan Bursa' nın yararlı sıcak suları Uludağ'ın kuzey eteklerinden çıkar. Bursa merkezinde Çekirge bölgesindeki kaplıcalar ile Gemlik, İnegöl, Orhangazi ve Mustafakemalpaşa ilçelerindeki ılıca ve kaplıca kaynakları iç turizmin hareketli kaynaklarıdır.

Çitli Maden Suyu İnegöl ilçesinin 11 km. güneydoğusunda Çitli köyündedir. Yan yana üç çeşmeden akan kaynaklardan biri maden suyu olarak şişelenmekte, serbest karbondioksitli olan diğer kaynak maden suyu sodası yapımında kullanılmaktadır. Üçüncü kaynak ise içimi zor, gazsız ve acı bir sudur. Bikarbonatlı olan bu kaynak su, içme şeklinde sindirim sistemi, karaciğer ve pankreas rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Demir de içeren bu sular kansızlık ve deri üzerindeki kırışıklıkları gidermeye yaramaktadır.

Mustafakemalpaşa İçmeleri

Yörede iki maden suyu kaynağı vardır;

Mineviz Maden Suyu

İlçe merkezine 2 km. uzaklıkta Mineviz köyündedir. Suyun sıcaklığı 19 derecedir.

Akarca Maden Suyu

İlçe merkezine 19 km. uzaklıktaki Akarca köyündedir. Sıcaklığı 17 derecedir. Her iki maden suyu da içme olarak mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi ve pankreas hastalıklarına etkilidir.

Ilıcaksu Termal Kaynakları

Harmancık ilçe merkezine 5 km. uzaklıkta bulunmaktadır.

Çekirge Kaplıcaları

Vakıfbahçe kaynağına bağlı olan kaplıcalar Bursa merkezinde, Çekirge semtindedir. Çekirge'deki tüm oteller, bu kaplıcalara bağlıdır. Toprak kalevi acı bikarbonattı olan bu kaplıcanın suları banyo olarak romatizmal sendromlara, hareket sistemlerinin ağrılı hastalıklarına, damar tıkanıklıklarına, diyabet, gut ve metabolizma bozukluklarına, içme olarak da karaciğer ve safra yolları hastalıklarına iyi gelmektedir.

Kükürtlü Kaplıcaları

Bademli Bahçe Kaynağı'na bağlı olan bu kaplıcalar, Bursa merkezi ile Çekirge arasındadır. Yedi kaynağı vardır. Kükürtlü ve radyoaktif olan bu sular,banyo ve içme olarak Vakıfbahçe Kaynağı ile aynı özelliklere sahiptir. Ayrıca Kükürtlü sular periferik damar hastalıklarına ve kronik iltihaplı hastalıklara iyi gelmektedir

Oylat Kaplıcaları

İnegöl'ün 27 km. güneyinde olup 3 kaynağı vardır. Burada 2 otel, 4 motel ve 2 kapalı yüzme havuzu bulunur. Toprak kalevi acı bikarbonatlı olan bu sular Bursa kaplıca sularının etkili oldukları hastalıklar dışında sedatif hastalıklara iyi gelmekte ve zayıflatmaya yardımcı olmaktadır.

Dümbüldek

Mustafakemalpaşa'ya 19 km. uzaklıkta Akarca köyündedir. Belediye tarafından işletilen otel ve hamamlar vardır. Banyo olarak ağrılı sendromlar, periferik sirkülasyon düzenleyici, içindeki demir nedeniyle cilt üzerinde astrojen olarak ve deri üzerindeki kırışıklıkları giderici içme olarak da karaciğer, mide, bağırsak, pankreas ve safra kesesi rahatsızlıklarını giderici özellikleri bulunmaktadır.

Gemlik (Terme) Kaplıcaları

Gemlik ilçe merkezinin güneyinde Umurbey köyü yolu üzerindedir. Otel, lokanta ve bir havuzu bulunmaktadır. Kaynağın suyu romatizma, nevralji, zihinsel yorgunluklar, nevrasteni ve kalp hastalıklarına iyi gelmektedir.

Ağaçhisar Kaplıcası

Orhaneli'ne bağlı Ağaçhisar köyündedir. Hafif kükürt kokulu olan kaynak suları banyo olarak ağrılı hastalıklara, çamur uygulamalarında da uyuz ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir.

Sadağ Kaplıcası

Orhaneli'ne bağlı Sadağ köyündedir

kaynak:http://bursakultur.gov.tr

SIVAS KANGAL BALIKLI KAPLICA "Kangal Hot Springs with Fish"


The famous Kangal Hot Springs are 98 km from Sivas via the town of Kangal and 15 km from the centre of Kangal.
Capacity
These thermal springs come from five different sources and the fish come directly from the springs into the pool. Spring water flows at 40 litres per second with a daily capacity, of 760 people.

Physio-Chemical Characteristics and Indications
The thermal water is 36 C (96 F) with a pH of 7.3 and contains bicarbonate, calcium, magnesium sulphate, chlorine, sodium and magnesium. Carbon dioxide gas is present and is crucial in curing skin diseases, rheumatism and neurological disorders. The fish present in the water simply suck out the diseased areas in a curettage-like fashion. Many, doctors and clinics throughout Turkey have recommended their patients try, the Kangal thermal waters as a curative.
Sivas a 96 km. Kangal İlçesine 13 km. uzaklıkta ve Kangal ın kuzeydoğusunda Kavak deresi vadisindedir. Suyun sıcaklığı 36 - 37 derece C, havuzların toplam debisi, 130 lt/sn dir. Kimyasal karakteristiği; PH 7.40, radyoaktivite 6 eman, toplam mineralizasyon 590.9 mg/lt. Fiziksel karakteristiği; kaplıca suyunda en büyüğü 10 cm boyunda olan binlerce küçük balık yaşar. Balıklar havuza girenlerin sivilce ve yara kabuklarını yemekte, deriye kaplıca suyunun temasını artırmaktadır. Kaplıca suyu her türlü romatizma hastalığa, sinir hastalıklarına, kırık, çıkık, ezik vb. durumlara, deri ve böbrek hastalıklarına olumlu etki yapmaktadır. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Balıklı Kaplıca sahası, gerek jeotermal enerji potansiyeli gerekse bu enerjinin kullanım imkanları yönünden önemli bir alan olarak ortaya çıkmaktadır. Kangal Balıklı Kaplıcası ülkemizin termal özelliğini daha da artırmaktadır. Çünkü modern tıpta şimdiye kadar fayda göremeyen cilt hastalığı olan insanlar (sedefli hastalar) için Kangal Balıklı Kaplıcası en son ümit kaynağı olmaktadır.
Tahriş olmuş durumdaki veya herhangi bir enfeksiyonla oluşmuş cilt dokusundaki yaraları, egzama, cerahatli sivilceler ve sedef hastalığı oluşumları; 2-10 cm. büyüklüğündeki Cyprinide (Sazangiller familyasından), Cyprinion Macrostamus (Beni balığı) ve Garra rufa (Yağlı balık) türündeki balıklar tarafından iyileştirilmekte ve ciltteki izleri kaybolmaktadır.

Kaplıcada havuza giren kişilerin etrafında ince kahverengi, gri ve bej rengindeki sazan ve kayabalığı türü balıklar dolaşmaya ve ciltte hastalık belirtisi olan yerleri temizlemeye başlarlar. Dişleri olmayan bu balıklar, 36 - 37 derece C sıcaklıktaki suyun yumuşatmış olduğu kabarık yara kabuklarını kopararak cilt pürüzsüz hale gelinceye kadar temizlerler. Tedaviden olumlu sonuç alınabilmesi için üç hafta (21 gün) süresince günde üç defa havuza girmek ve iki saat suda kalmak gerekmektedir. Ayrıca, sabahları aç karnına birkaç bardak şifalı sudan içmeyi ihmal etmemek gerekir. Diğer taraftan yerden kaynayan su içindeki kabarcıkla ve balıkların vücut üzerine yaptığı darbelerle vücutta bir gevşeme ve dinlenme görülmektedir. Tedavi tamamen yan etkisiz olup, kesinlikle herhangi bir ilaç kullanılmamaktadır.Şu anda kaplıca bünyesinde 24 saat elektriği, çok hatlı telefonu, internet bağlantısı olan iki ayrı motelde toplam 300 yatak bulunmaktadır. Ayrıca kaplıcada kamp ve karavan turizmine uygun olan 100 adet çadır yeri, kamp-karavan yeri, lokantası, gazinosu, çocuk parkı, market ve sağlık kabini gibi yan üniteler vardır.Çermik kırsal bir alanda olup, yeşil bir vadi içerisindedir. Bayanlar ve erkekler için ayrı ayrı girilebilen üstü açık, bir adet üstü kapalı havuz, sağlıklı insanların girebileceği yarı olimpik ölçülerde yüzme havuzu, 20 adet özel banyo ile soyunma odaları mevcuttur. Havuzlar günde 1000 kişiye hizmet verebilecek kapasitede olup kaplıca 12 ay boyunca hizmete açıktır.

Kangal Balıklı Kaplıca Telefonları :
(0 346) 469 11 51 - 469 11 52 - 469 11 53

Fax: (0 346) 469 10 30

GSM Santral : +9 0533 490 55 95Kaynak:www.sivas.gov.trTÜM KAPLICA,OTEL,MOTEL ADRES VE TELEFONLARI

ANKARA KAPLICALARI
Haymana kaplıcası:Edesa Otel *** (0312) 658 33 33 Termal Oteli *** (0312) 658 29 00

kızılcahamam kaplıca:Termal Tesisleri (0312) 736 00 52 Kaplıca Oteli * (0312) 736 16 44 Soğuksu Oteli * (0312) 736 60 13 Ab-ı Hayat Oteli *** (0312) 736 55 31/32 www.ab-ihayat.com Patalya Termal Resort **** (0312) 736 02 00 Asya Termal Tatil Köyü **** (0312) 736 40 00

AKSARAY ZİGA:
Zıga Kaplıca Tesisi (0382) 454 55 00

AMASYA GÖZLEK KAPLICA:
Kaplıca Tesisi (0358) 256 22 22 /4 hat The Apple Palace *** (0358) 219 00 19
Terziköykaplıca:Kaplıca bünyesinde bir otel var. (0358) 225 02 19

ERZURUM KAPLICALARI:PASİNLER:
Turistik Kale Otel * (0442) 661 49 92
Büyük Kaplıca (0442) 661 52 27 Küçük Kaplıca (0442) 661 52 28

Ş.URFA KAPLICA;Karaali Oteli (0414) 256 70 03 Karaali Apart Otel (0414) 256 70 08 (0414) 315 81 31

BİNGÖL KÖS KAPLICA:
Kaplıcalar tesisinde motel ve pansiyon var. (0426) 252 53 03- 252 50 03

KAYSERİ KAPLICA:
Bayramhacı Bulut Termal Tesisleri (0352) 394 71 14 ile (0352) 394 71 24
AFYON TERMAL KAPLICALARI

İkbal Thermal Hotel & Spa Afyonkarahisar 272 252 56 00
Korel Thermal Resort Clinic & Spa Afyonkarahisar 272 252 22 22
Thermal Resort Oruçoğlu Afyonkarahisar 272 251 50 50
Soydan Termal Afyonkarahisar Gazligöl 272 273 66 22
Ömer Thermal Tatil Köyü Afyonkarahisar 272 251 50 10 - 251 50 11
Heybeli Termal Otel Afyonkarahisar 272 614 12 25 - 614 12 26 - 614 12 27
Başaranlar Termal Otel Afyonkarahisar Gazligöl 272 273 63 64 - 273 66 36 - 273 66 62

BOLU KAPLICALARI

ABANT PALACE OTEL Tel:2245012

BÜYÜK ABANT OTEL Tel:2245033

BOLU TERMAL OTEL Tel:2628472

Küçük Kaplıca Otel Tel:262 84 78

Abant Pansiyon Tel:237 11 07


BALIKESİR GÖNEN TERMAL KAPLICALARI

Gönen Termal Resort Gönen 266 762 18 40

KAHRAMANMARAŞ ILICA KAPLICASI

ZAİMOGLU PANSİYON: 0 344 263 31 15
İHLAS PANSİYON : 0 344 263 34 12
BELDEDE BELEDİYEYE AİT VALİ SAİM ÇOTUR TESİSLERİNİN YANINDA ÖZEL İDAREYE AİT KONAKLAMA TESİSİ BULUNMAKTADIR.


YOZGAT KAPLICALARI:

SORGUN:
Kaplıca Oteli (0354)368 64 42 Lokman Hekim Kaplıcası (0354) 415 44 43 Bedirbaba Kaplıcası (0354) 415 12 17 Saray Kaplıca Motel (0354) 415 92 98

YERKÖY:
Yerköy Hamamı (0354) 516 85 71


SARIKAYA:
Sarıkaya Kaplıcaları Oteli (0354) 772 10 12 Otel Mehmetoğulları (0354) (772 31 72)

SARAYKENT:Saraykent Motel (0354) 368 66 02 (0354) 368 64 02

Sıvas Kangal Balıklı Kaplıca Telefonları :
(0 346) 469 11 51 - 469 11 52 - 469 11 53

Fax: (0 346) 469 10 30

GSM Santral : +9 0533 490 55 95


KÜTAHYA TERMAL KAPLICALARI


Yoncalı Tütav Termal Otel Ve Kür Merkezi 274 249 42 12 - 249 42 13 - 249 42 14 - 249 42 17 -
Güral Harlek Thermal Hotel & Spa Ilıca 274 245 22 24 - 245 22 25 - 245 22 26

HATAY REYHANLI KAPLICA
irtibat:Termal Otel (0326) 464 10 50

ESKİŞEHİR TERMAL KAPLICALARI

Has Hotel Termal Eskişehir 222 231 91 91- 231 78 19 - 221 22 85

SAKARILICA

Mülkiyeti Özel İdare Müdürlüğüne ait otel Sakarıılıca Belediyesi ile İl Özel idare Müdürlüğü’nün ortak olduğu şirket tarafından işletilmekte olup Sağlık Bakanlığından 05.09.2005 tarih ve 58 sayılı Kaplıca Tesisi İşletme İzin Belgesi bulunmaktadır. Otel toplam 25 oda 50 yatak kapasitesine sahiptir. Otel içinde kür havuzu, fiziko-terapi merkezi, aile banyoları, açık olimpik yüzme havuzu bulunmaktadır. Tesis 12 ay boyunca hizmet vermektedir.

Tel. No : 0 222 621 22 51-53, 621 24 20-21NEVŞEHİR KOZAKLI KAPLICALARI

Roza Resort Thermal Hotel Kozaklı 384 471 35 35 - 471 22 28
Termalya Hotel Kozaklı 384 471 38 56 - 471 38 57


BURSA TERMAL KAPLICALARI

Kervansaray Termal Hotel Bursa Çekirge 224 233 93 00
Yıldız Thermal Hotel Bursa 224 239 69 80
Oylat Kaplıcaları Bursa 224 715 11 10
Boyugüzel Termal Hotel Bursa Çekirge 224 239 99 99
Oylat Kaplıcaları Güven Otelleri İnebolu Oylat 224 733 11 00


YALOVA TERMAL KAPLICALARI

YALOVA Termal Kaplıcaları Çamlık Otel 0 226 675 74 00
YALOVA Termal Kaplıcaları Çınar Otel 0 226 675 74 00
YALOVA Termal Kaplıcaları Azim Otel 0 226 675 74 00
YALOVA Termal Kaplıcaları Gökçedere Otel 0 226 675 70 02
YALOVA Termal Kaplıcaları Diana Otel 0226 675 78 68
YALOVA Termal Kaplıcaları Yağmur Otel 0 226 679 12 49
YALOVA Termal Kaplıcaları Çağlar Pansiyon 0 226 675 71 28
YALOVA Termal Kaplıcaları Arzum Pansiyon 0 226 675 73 99
YALOVA Termal Kaplıcaları Yeni Park Otel 0 226 675 71 00
YALOVA Termal Kaplıcaları Çiğdem Pansiyon 0 226 675 70 37
YALOVA Termal Kaplıcaları Evim Apart Pansiyon 0 226 675 75 59
YALOVA Termal Kaplıcaları Karaca Apart Pansiyon 0 226 675 74 83
YALOVA Termal Kaplıcaları Rıza Apart Pansiyon 0 226 675 71 61
YALOVA Termal Kaplıcaları Ümit Pansiyon 0 226 675 72 89
YALOVA Termal Kaplıcaları Uzun Pansiyon 0 226 675 71 67
YALOVA Termal Kaplıcaları Bahar Motel 0 226 675 73 31
YALOVA Termal Kaplıcaları Özen Motel 0 226 675 76 47
YALOVA Fıstıklı Kaplıcaları Çiçekevler Tatil Köyü 0 226 535 62 88
YALOVA Fıstıklı Kaplıcaları Çiçekevler Motel 0 226 535 60 41
YALOVA Fıstıklı Kaplıcaları Ferah Pansiyon 0 226 535 60 20
YALOVA Fıstıklı Kaplıcaları Özgür Pansiyon 0 226 535 61 58
YALOVA Fıstıklı Kaplıcaları · Bodense Pansiyon 0 226 535 60 45
YALOVA Fıstıklı Kaplıcaları Apart Otel 0 226 535 66 32
YALOVA Fıstıklı Kaplıcaları Aygün Motel 0 226 535 66 59
YALOVA Fıstıklı Kaplıcaları Özer Pansiyon 0 226 535 60 26
YALOVA Fıstıklı Kaplıcaları Deniz Pansiyon 0 226 535 62 79
YALOVA Fıstıklı Kaplıcaları Tümer Aile Pansiyonu 0 226 535 62 83
YALOVA Fıstıklı Kaplıcaları Serhat Pansiyon 0 226 535 62 84
YALOVA Fıstıklı Kaplıcaları Yalı Pansiyon 0 226 535 63 33
YALOVA Fıstıklı Kaplıcaları Yaşmak Motel 0 226 535 60 17
YALOVA Armutlu Kaplıcaları Erdilli Tesisleri 0 226 531 41 25
YALOVA Armutlu Kaplıcaları İhlas Armutlu Tatil Köyü 0 226 531 10 00
YALOVA Armutlu Kaplıcaları Kartal Resort 0 226 531 01 05
YALOVA Armutlu Kaplıcaları Birkan Otel 0 226 533 24 47
YALOVA Armutlu Kaplıcaları Bostancıoğlu Otel 0 226 531 28 84
YALOVA Armutlu Kaplıcaları Geylan Din.Tesisleri 0 226 531 40 67
YALOVA Armutlu Kaplıcaları Dalyan Pansiyon 0 226 531 32 81
YALOVA Armutlu Kaplıcaları Deniz Motel 0 226 531 40 22
YALOVA Armutlu Kaplıcaları Geniş Pansiyon 0 226 531 41 58
YALOVA Armutlu Kaplıcaları Özer Pansiyon 0 226 531 40 34
YALOVA Armutlu Kaplıcaları Tonguç Motel 0 226 531 40 75
YALOVA Armutlu Kaplıcaları Çiçek Motel 0 226 535 60 41


DENİZLİ PAMUKKALE VE KARAHAYIT KAPLICALARI

COLOSSAE THERMAL HOTEL
Adresi
Karahayıt Mevkii, Pamukkale, Denizli, Türkiye
Telefonu
+90 258 271 41 56

LARUJ POLAT THERMAL HOTEL
Adresi
KARAHAYIT PAMUKKALE/ DENİZLİ
Telefonu
+90 (258) 271 41 10 (3 Lines) 271 45 45 (8 Lines)

Lycus River Thermal
Adresi
Fatih Mah. 108 Sokak No:3 Karahayıt
Telefonu:0 258 271 43 41

PAM OTEL
Adresi
Telefonu:0 258 271 41 40


Polat Otel
Adresi
Telefonu:0 258 271 41 10


RICHMOND OTEL
Adresi
KIZILSEKİ MEVKİİ KARAHAYIT
Telefonu: 90 258 271 42 94 (10 HAT)

Reis Thermal Otel
Adresi
Karahayıt / Pamukkale
Telefonu:0 258 271 41 70

Richmond Savana
Adresi
Kocasaz Mevkii
Telefonu:0 258 381 73 81 - 82

Club Hierapolis
Adresi
Karahayıt Kasabası
Telefonu:0 258 271 41 01

İSTANBUL TUZLA TERMAL TESİSLERİ

ADRES: Hatboyu caddesi No: 1 Şifalı Sular TUZLA/İSTANBUL

TEL : 0 216 395 53 86

BOLU KAPLICALARIThe Bolu hot springs are 5 km south of Bolu in the western Black Sea region in the foothills of the Ala Mountains
Physio-Chemical Characteristics and Indications
temperature 42-44 C. The thermal waters are beneficial for the treatment of liver, gall bladder, kidney, and urinary problems. Treatment The thermal waters and steam are good for bathing, drinking and inhaling. Near by is the privatThe waters contain bicarbonate, sulphate, calcium, magnesium, and carbon dioxide. The pH is 5.82-6.36 and the ely operated Kucuk Kaplica

Bolu Kaplıcaları

Yüzyıllardan beri kullanılan Bolu kaplıcalarından Evliya Çelebi, Seyahatname’sinde beğeniyle bahsedilmiştir. Şehir merkezine 5 km. mesafede, Karacasu beldesinde bulunan kaplıcalar, Seben Dağları eteklerinde, çevresi ormanlarla kaplı sakin bir dinlenme yeridir.

Doğal kaynaklı ve sondaj çıkışlı olan suyun sıcaklığı 42-44 C, Ph değeri ise 6,3’tür. Kaplıca suyu; bikarbonatlı (% 51,31 milival), sülfatlı (% 46,66 milival), kalsiyumlu (% 69,34 milival), magnezyumlu (% 19,18 milival), karbondioksitli (251,6 mg/lt) ve flüorürlü (1,9 mg/lt) bir bileşime sahiptir.

Hangi Hastalıklara iyi gelir:

Banyo ve içme kürlerine elverişli olan sular, romatizmal hastalıklara, deri, kan dolaşımı ve kalp hastalıklarına, solunum yolu hastalıklarına, kadın hastalıklarına, sindirim sistemi, safra kesesi, böbrek ve idrar yolları hastalıklarına, kemik ve kireçlenme rahatsızlıklarına, metabolizma ve beslenme bozukluklarına iyi gelmektedir. Büyük kaplıca suları 1767 mg/lt eriyik mineral değerine sahiptir.


Babas Kaplıcası


Mudurnu’ya 5 km. mesafede, Gürçam köyü yakınında bulunan ve travertenler arasından çıkmakta olan kaplıca suyunun sıcaklığı 40 ºC’dir. Toprak kalevili ve bikarbonatlı olan su metabolizma hastalıkları ile romatizma, kadın, sindirim ve böbrek rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır.

Sarot KaplıcasıMudurnu’nun 30 km. kuzeybatısında Ilıca köyü hudutları içerisindedir. Suyun sıcaklığı 66 ºC’dir. 1500 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Tarihi bir hamamı vardır. Acı sular grubuna girmektedir. İçme kürü şeklinde kullanıldığında idrar yolu ve böbrek rahatsızlıklarına, banyo olarak kullanıldığında ise romatizma hastalıklara iyi gelmektedir. Kaplıca yanında küçük bir konaklama tesisi bulunmaktadır.

Pavlu (Kesenözü) Kaplıcası

Pavlu kaplıcaları, Seben ilçesinin 14 km. güneyinde, Kesenözü köyünde bulunur. 78 ºC sıcaklığa sahip olan kaplıca suyu banyo olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Mide, safra kesesi, solunum ve dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Çatak Kaplıcası

Göynük ilçesinin 30 km. güneydoğusunda dik yamaçlar arasında çok güzel bir vadide, Himmetoğlu köyü yakınındadır. Kaplıcanın 32 ºC sıcaklıkta olan suyu kalsiyum bikarbonatlıdır ve romatizma, siyatik gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Çevrede bulunan kalıntılardan Romalılardan beri kullanıldığı düşünülmektedir.

22 Mart 2008 Cumartesi

KÜTAHYA KAPLICALARI/THERMAL SPRINGS IN KÜTAHYA

Kutahya is in western Anatolia and has been a thermal center for numerous civilizations for more than 5,000 years.
Kutahya is an important city for thermal centers and the only one in the country to have 6 in the same area. The most important of these are Ilica Harlek and Yoncali. The thermal center at Yoncali has been in use since A.D. 762. The city of Kutahya is also known for the beauty of its ceramics and tiles.
Capacity
The thermal waters at Ilica Harlek flow at 41 literstsecond. At Yoncali. the capacity is 36-51 lit/sec.

.Physio-Chemical Characteristics and Indications
The waters of Ilica. Harlek vary in temperature from 25 to 43 C, and at Yoncali. from 32-36 C. The waters of Ilica Harlek and Yoncali contain magnesium, calcium and bicarbonate. The waters are useful to those suffering from rheumatism, dermatological problems, neurological disorders, gynecological problems, liver disorders, insomnia, and gall bladder and backbone complaints. The waters at Yoncali are particularly beneficial for gout, lumbago and fractures.
Other hot springs in the Kutahya Province include:
Ilica Kaplica (Altitude: 710 m)
Located 13 km from Gediz. The thermal waters flow at 217 lit/sec and are 78-79 C with a pH of 6.5-7.9.
Murat Dag Kaplica (Altitude: 1450 m)
Located 30 km from Gediz. The thermal waters flow at 23 lit/sec and are 31-420C with a pH of 5.3.
Eynal (Altitude: 850 m)
Located 4 Ian from Simav (between Kutahya and Balikesir). This geyser with a pH of 9.7 emits steam at 163 C.

YONCALI KAPLICALARI:

Kütahya 'ya 16 km mesafededir. 500 dönümlük bir arazi üzerine yayılmıştır.

Tarihi hamam ve caminin bulunduğu kaplıca halen bir yerleşim merkezidir. Kaplıcada halen açık yüzme havuzu, çamur havuzları, tarihi büyük ve küçük kamam ve çelik hamamı bulunmaktadır.

Yoncalı 'da İl Özel İdare Müdürlüğüne ait 100 yatak kapasiteli moteller ve 40 yatak kapasiteli otel vardır. 05/10/1991 tarihinde hizmete giren S.S.K Yoncalı Hidroterapi ve Fizik Tedavi Hastanesi 130 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir.

Kaplıcada 3 yıldızlı ve 150 yataklı otel ve kür merkezi de mevcuttur.

Yoncalı' da değişik özelliklerde ve sıcaklıklarda şifa kaynakları vardır.

Dübecikler Yüzme Havuzu: % 83 oranında radyoaktiviteye sahiptir. Karaciğer bozuklukları ile böbrek hastalıkları için iyileştirici özelliğe sahiptir.

Çelik Suyu Hamamı: Radyoaktivite daha yüksektir. Yaşlanmaktan korkanlara moral ve dinçlik aşılar. Halk arasında gençlik suyu olarak da bilinir.

Batak (Çamur Banyosu): Türkiye' nin en yüksek radyoaktivite miktarına sahip hamamıdır. Bilhassa romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.

Yoncalı' daki şifalı suların sıcaklığı 32-36 derece arasında değişir. 17/09/1993 gün 4833 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir.

Tütav Termal Otel, Kütahya' nın ilk ve tek kür merkezidir. Kür merkezinde fizyoterapistler tarafından modern cihazlarla her türlü fizik tedavi yapılmaktadır. Çamur banyosu, bitki banyosu ve selülüt tedavisi büyük ilgi görmektedir. Türk hamamı, açık ve kapalı yüzme havuzları, aletli kondisyon salonu ve saunası ile kür merkeze Kütahya' da termal tedavide temel taşı durumundadır.

GEDİZ ILICASU KAPLICALARI:

Gediz 'in 15 km. güney batısındaki, Hamamsu deresinin iki yanında ve dere içinde yaklaşık 10 yerden kaynamaktadır.

Merkezde çıktığı yeri sarıya boyayan sarıkız kaynağı, karakazan kaynağı, buğuluk kaynağı ve en sıcak kaynak olan kahveönü traverten kaynaklarından yararlanılmaktadır. Sularının sıcaklığı 60-80 dereceyi bulan Gediz Ilıcasu Kaplıcaları 18/03/1987 gün ve 11608 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir. Kaplıca suyu, içme uygulamalarında karaciğer ve safra yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.

ILICA HARLEK KAPLICALARI:

Kütahya-Eskişehir karayolunun 21. Kilometresinde ana yoldan 4 Kilometre içeride yer alır. Etrafı çam ormanları ile kaplı, sabahları kuş sesleri ile uyanılan tam bir dinlenme ve huzur mekanıdır. Kaplıca bir yerleşim makanı olup her türlü altyapısı ve tanzimi tamamlanmıştır. Kütahya Belediye' sine ait Otel Harlek tesisleri 16 Moteli, 8 suit ve 46 otel odası, 180 yatak kapasitesi ve restoranı ile hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra özel sektöre ait otel, motel ve pansiyonlar ile kısa süreli kiralık evler de vardır.

Kaplıca merkezinde geniş bir erkekler hamamı, son günlerde genişletilerek daha da güzelleşen kadınlar hamamı, Hasulhas isimli bir açık yüzme havuzu, bir kadınlar havuzu ile Otel Harlek tesisleri bünyesinde bir hamam ve havuz mevcuttur.

Pek çok kaynağın bulunduğu merkezde halen üç kaynaktan yararlanılmaktadır. 40-43 derece sıcaklıkta bulunan Harlek ve Kadılar kaynakları ılıştırılmadan banyo yapılabilen ender naturel kaplıca sularındandır.

Kaplıca Suları: Böbrek taşlarının dökülmesi, safra kesesi rahatsızlıkları, siyatik, lumbago, romatizma, çocuk felci, göz hastalıkları, kadın hastalıkları, sinirsel gerginlik, cinsel gücün artması ve stres gibi bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

EMET KAPLICALARI:

Kütahya 'ya 100 km mesafedeki Emet 'de yer almaktadır. İlçe merkezindeki kaplıcalar antik çağlardan beri kullanıla gelmişlerdir. Halen Yeşil Kaplıcalarda 144 yatak kapasiteli, Kaynarca Kaplıcalarında 36 yatak kapasiteli moteller ile Yeşil Kaplıcalarda 29 yatak kapasiteli bir otel ve iki hamam vardır. Kaplıcadaki tüm tesisler Belediye 'ye aittir. Kaplıca merkezinde 196 yatak kapasiteli Kongre Oteli, bir açık ve bir kapalı olmak üzere iki olimpik yüzme havuzu rekreasyon ve sportif amaçlı hizmet birimlerinin inşaatı halen devam etmektedir. 40-50 derece sıcaklıktaki kaplıca suları ağrılı rahatsızlıkların ve romatizmal hastalıkların tedavisinde faydalı olmaktadır. Emet Yeşil ve Kaynarca Kaplıcaları 17/09/1993 gün ve 4833 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir.

EYNAL KAPLICALARI SİMAV:

Simav 'a 4 km. mesafedeki kaplıcalar geniş bir alana yayılmıştır. Halk arasında şeytan kazanları olarak adlandırılan kaplıcalar çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Eynal kaplıca özelliğinin yanı sıra çevrenin eğlence ihtiyacını da karşılamaktadır. Eynal Kaplıcalarında belediyeye ait toplam 700 yatak kapasiteli konaklama tesisleri ve bunların yan hizmet birimleri de vardır. 160 derece sıcaklığa sahip kaplıca suları jinekolojik, nevralji, nevrit, romatizma, böbrek taşlarının dökülmesi ve ağrılı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Simav Eynal Kaplıcaları 23/03/1989 gün ve 13900 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir.

TAVŞANLI GÖBEL KAPLICALARI:

Göbel Kaplıcaları Tavşanlı 'nın 7 Km. batısında yer almaktadır. Kaplıca suları 32 derece sıcaklıkta olup, romatizma, siyatik, cilt hastalıkları, yaraların tedavisi, mide ve bağırsak ülserleri, adale ve kemik rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı olmaktadır. Kaplıca merkezinde 18 daire, konaklama amaçlı hizmet vermektedir. Göbel 'de iki hamam ve dört havuz mevcuttur.

MURAT DAĞI KAPLICALARI:

Gediz 'e 30 km mesafedeki kaplıca merkezi Muratdağının batı yamaçlarında yer alır. 2312 rakımlı Murat dağının 2000 rakımlı tepeleri arsında göz labaildiğine uzanan çam ormanları ile kaplı bir vadi içinde bulunan kaplıca insan sağlığı için bir şifa kaynağıdır.

Kaplıca tesisleri ve konaklama birimleri belediyeye aittir. Kaplıca da debisi yüksek olan başlıca 3 kaynak vardır. Hacethane ve kocaman suları aynı adlı hamamı ve kızılay kampını besler. Kaymakam suyu ise daha aşağıda olup üstü açık bir havuza akmaktadır.

Kaplıca suları içme uygulaması yapılırsa böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Gediz Murat dağı kaplıcaları 18/03/1987 gün ve 11608 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir.

Bölge aynı zamanda dağ turizmi ve kampçılık faaliyetleri için bulunmaz güzelliklere sahiptir.

HİSARCIK HAMAMKÖY KAPLICALARI:

Hisarcık 'a 10 km. mesafededir. 51 derece sıcaklıktaki Hamamköy suları içme uygulamalarıyla mide, bağırsak sistemi, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir. Merkez 'de İl Özel İdare Müdürlüğü 'nce yaptırılmış dört aileye hitabeden bir konaklama tesisi vardır. Tesis Hamamköy Muhtarlığı 'nca işletilmektedir.


SAKARYA KAPLICALARI
ILICAKÖY İÇMESİ

Geyve ilçesine bağlı Ilıca köyü yakınındadır.Geyve’ye 15 km
uzaklıktadır.Ormanlık bir yerdedir.CO2 ve bikarbonat içeren güzel bir
sofra
suyudur.Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Sıcaklığı 26 derecedir.

KİLHAMAMI

Taraklı ilçesine bağlı Paşalar köyündedir.Suları çam ormanlarından
kaynar.Hamamı ve havuzu vardır.Sinir hastalıkları,romatizmal hastalıklar
ve
kadın hastalıklarında çok faydalıdır.
Sıcaklığı 40 derecedir.

KUZULUK MADENSUYU

Akyazı ilçesine bağlı Kuzuluk köyü yakınındadır.Kuzuluk kaynakları pek
çoktur.Türlü sıcaklıklardadır.70 dereceye kadar yükselir.Özel bir şirket

tarafından işletilmektedir.Suyun içeriğinde CO2 nin serbest olarak
bulunuşu
içimini kolaylaştırır,karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında
faydalıdır.

KUZULUK KAPLICALARI

Kuzuluk maden suyu yakınındadır.Sodyum sülfatlı sulardır.Akyazı-Kuzuluk

arası 8 km,Adapazarı-Kuzuluk arası 37 km dir.Mide ,böbrek ,karaciğer ve
romatizmal hastalıklarda faydalıdır.Ayrıca cilt ,egzama ve sedef
hastalıklarında da faydalıdır.
Sıcaklığı 37-70 derece arasındadır.

TARAKLI İÇMELERİ

Geyve ilçesine bağlı 12 km uzaklıktaki Ahibaba Köyünde’dir.Kaynak
çevresi
çam ormanlarıyla kaplıdır.Karbondioksitli,sodyum bikarbonatlı,içimi hoş
bir
sofra suyudur. Mide,karaciğer,safra kesesi ve pankreas hastalıklarında
etkilidir.
Sıcaklığı 27 derecedir

21 Mart 2008 Cuma

BALIKESİR KAPLICALARIThis hot spring is located next to the Gonen Stream in Gonen County in the province of Balikesir in the Marmara Region.
Pyshio-Chemical Characteristics and Indications
The thermal water is 730C with a pH of 7.36. It is classified as hypothermal, hypotonic mineral water which is good for drinking and bathing. The water contains 0.590 mg/lt ammonia, 528.770 mg/lt sodium, 29.325 mg/lt potassium, and 278.637 mg/It chlorine.


GÖNEN KAPLICASI:
Gönen’in eski dildeki ismi Artemea’dır. Antik yunan tanrıçalarından Artemis’in su kaynakları ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Gönen’deki önemli sıcak su kaynağının asıl Büyük İskender zamanında önem kazandığı rivayet edilmektedir. Ancak Gönen Çayı kenarında bulunan kitabede Gönen ‘in ismi ‘THERMİA’ olarak geçmekte olup, buradaki hamamın yapılmasında katkıda bulunan şahısların isimleri de yazılmaktadır. Bilinen şudur ki; Gönen’deki sıcak su M.Ö.4.yy’dan itibaren kesintisiz olarak kullanılmakta ve şifa dağıtmaya devam etmektedir..
ULAŞIM : Gönen’in şehir merkezinde bulunmaktadır.
Sıcaklık : 71-82 º C pH:7.26

KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:
Kaplıca suları fluorür içeren sodyumlu sülfatlı klorürlü bikarbonatlı bir bileşime sahiptir. Kireçlenme, omurlar arası daralmalara bağlı sinir ve damar sıkışmaları, eklem romatizmalarının kronik dönemleri, ankilozan spondilit, adele romatizması, bel ve boyun fıtığı, bel kayması, kronik tendon, tendon kılıfı, eklem kapsülü gibi yumuşak doku romatizmaları, sellülit, adele spazmları, bazı ortopedik hastalıklar, kırık sekeller, kontraktürler, bazı sinir felçlerinde ilk 3 haftadaki ilaç tedavisinin devamı olarak (örneğin; yüz felcinde) tünel sendromları denen bazı tür sinir sıkışmaları, bronşiyal astım, migren, alerjik sinüzit, küçük ölçülü böbrek taşı hastalığı, nikotin ve alkol tedavisi, gastrit ülser

ULAŞIM :Gönen’in şehir merkezinde bulunmaktadır.
Sıcaklık :38-46 ºC

GÖNEN - EKŞİDERE DAĞ ILICASI

KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:

Gençlik suyu sülfat klorürlü sodyum kalsiyum ve oligometaliktir. Suyun radyoaktif olması, gençlik suyu denmesine sebep olmuştur.
Romatizma, kireçlenme, sinirsel ve ruhsal hastalıklar, kas ve damar rahatsızlıkları, kırık vakaları, ameliyat sancıları, ayak,sırt, bel ağrıları, lumbago, panomi, eklem sertlikleri, zayıflama ve uyku bozukluklarına iyi gelmektedir. Ilıcada banyo yapılmakla beraber içme suyu olarak da kullanılmaktadır. Suyu içildiğinde böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarına iyi geldiği de bilinmektedir. Kür amaçlı kapalı havuz ve Türk hamamı mevcuttur.
Tesislerin yanı başında 18 ºC sıcaklıktaki ‘’Gençlik İçmesi’’ olarak adlandırılan bir su kaynağı bulunmaktadır. Böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarına iyi geldiği kanıtlanan su, dinlendirici yönüyle de bilinmektedir.

ULAŞIM: Kaplıca Gönen ilçe merkezine 13km mesafededir. Sürekli çalışan servis araçları ile gidilebilmektedir.

EDREMİT- BOSTANCI KÖYÜ KAPLICALARI

ULAŞIM : Bostancı Köyü’nün sınırları içinde Edremit-Burhaniye karayolu üzerindedir.
Sıcaklık : 40-57 ºC
KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLARI:
Su, sodyum sülfatlı oligametalik gruptandır.
İçme suyu olarak; beslenmeye bağlı fluor noksanlığı, diş çürüğü proflaksisi..vb..
Banyo kürü olarak; hareket sistemi rahatsızlıkları, dejenaratif ve inflamatuar romatizmal hastalıklar, kardio vasküler sistem hastalıları, esansiyel hipertansiyon, sinir sistemi hastalıkları psikomatik hastalıklar, cilt hastalıkları, yaşlılık, siklus bozuklukları aterosklerotik damar hastalıkları…vb…
Bostancı köyü sınırları içerisinde, Bakanlığımızdan İşletme Belgeli 2 adet (Adramis ve Entur Otel(3 yıldızlı)) 215 yatak kapasiteli otel bulunmakta olup; Türk hamamı, saunası, açık ve kapalı yüzme havuzları ile güzellik ve spor merkezleri, günübirlik banyoları vb.. ile halkımıza hizmet vermektedir.

PAMUKÇU KAPLICASI

ULAŞIM : Balıkesir il merkezine bağlı 15 km uzaklıktaki Pamukçu beldesi sınırları içersinde bulunan Pamukçu Kaplıcalarına, şehir merkezinden (yarım saatte bir kalkan dolmuşlarla) ulaşabilmek mümkündür.
Sıcaklık: 30-58ºC
KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:
Özelliği; su, bor ve flüorür içeren sodyumlu, sülfatlı, klorürlü termal sular grubuna girmektedir.Su, inflamatuar romatizmal hastalıkların bel ağrıları, eklem hastalıkları, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumları, stres bozukluğu ve spor yaralanmaları ayrıca osteoporoz tedavisinde destekleyici tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır.
Pamukçu Köyü sınırları içerisinde Bakanlığımızdan İşletme Belgeli bir adet (5 yıldızlı) otel ile Pamukçu Belediyesine ait bir tesis bulunmaktadır.

MANYAS KIZIK KÖY KAPLICALAR
ULAŞIM :Manyas ilçesine 6 km uzaklıkta, Kızık Köyü – İbrahim Tepe Mevkii’nde bulunmaktadır.
Sıcaklık : 45-50 ºC
KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:
Su,içme ve banyo suyu olmak üzere 2 ayrı şekilde kullanılmakta olup, sodyumlu, kalsiyumlu, klorürlü ve bikarbonatlı bir bileşime sahiptir.
Sindirim organlarındaki hastalıklara, böbrek taşlarını düşürmede, romatizma, kemik erimesi, kadınsal hastalıklar, erken yaşlanmanın önlemi, iskelet bozuklukları, bel, boyun, sırt ağrılarına, eklem hastalıklarına, yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Özel bir şirkete ait devre- mülk tesisi(ve bağlı sosyal amaçlı birimler-havuz-restoran) ile Kızıkköy tüzel kişiliğine ait konaklama tesisi bulunmaktadır.

EDREMİT GÜRE KAPLICALARI

Son yıllarda yapılan kazılarda, Güre’de bulunan sıcak suyun yüzyıllardır kullanıldığı anlaşılmaktadır. Bölgede sürekli yaşanan depremler, antik kalıntıların tümünün toprak altında kalmasına neden olmuştur. Roma Dönemi’nden itibaren Bizans ve Osmanlı Dönemi’nde de sürekli kullanım görmüş olması, yapıların büyük ölçüde tahrip olmasına sebep olmuştur. Şu an toprak üstünde kalan Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan kalıntılar ise Güre sakinleri tarafından onarılmıştır. Eski hamam yapısı baz alınarak 2006 yılında bilimsel kazılar tekrar başlamıştır. Ancak temel seviyesinde çıkan duvarlar, bu ılıcanın Roma Çağı’ndan daha öncesinde de kullanılmış olduğunu ve daha büyük bir alana yayıldığını göstermiştir.
Konumu : Edremit’e 12 km. uzaklıktaki şirin beldesi Güre sınırları içinde Çanakkale karayolu üzerinde yer almaktadır.
Sıcaklık : 40-58 ºC

KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:
Kaplıca suyu, fluorür içeren sodyumlu sülfatlı termal sular grubuna girmektedir. Su; kadın hastalıklarına, kronik iltihabi sendromlara, üst solunum yolları hastalıklarına, guatr, cilt hastalıkları, kireçlenme, sedef, böbrek taşı ve kumları, karaciğer rahatsızlıkları ile hareket sistemi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, kardio-vasküler sistem, aterosklerotik damar, sinir sistemi hastalıkları, yaşlılık, sikluk bozukluğu, post travmatik lezyonlar ve postoperatif rehabilitasyon dönemlerine iyi gelmektedir.
Termal Turizm Merkezinde Bakanlığımızdan belgeli (5 yıldızlı) otel mevcut olup, yine çevrede bulunan oteller konaklama ile sudan yararlanma imkânı sunmaktadır.
Bölge aynı zamanda dağ turizmi,eko turizmi ve kampçılık faaliyetleri için eşsiz güzelliklere sahiptir. Kazdağları 1993 yılında Milli Park ilan edilmiştir.

SUSURLUK KEPEKLER (ILICA BOĞAZI) KAPLICASI

ULAŞIM :Susurluk İlçesi 20 km kuzeyinde,Ilıca boğazı köyü sınırları içindedir. Balıkesir ‘e 60 km uzaklıktadır.
Sıcaklık : 58 ºC

KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:
Özellikleri; Kaplıca suları, sodyumlu klorürlü bikarbonatlı bir bileşime sahiptir. Banyo tedavisi; Romatizma, nevralji, nevrit, polinevrit, felçler ve ankilozlar ile kadın hastalıklarına, Çamur tedavisi ise; bütün romatizma çeşitleri, nevralji, nevrit, polinevrit, çocuk felçleri, kırık ve çıkıklardan sonraki hareketsizliklerde, artritli hastalarda ve kadın hastalıklarında kullanımı tavsiye edilmektedir.


SUSURLUK – YILDIZ (YELLİCE TEPE) KAPLICASI
Konumu: Yıldız Köyü’nün 3,5 km kadar kuzeydoğusunda yer almaktadır. Suyun sıcaklığı 56–68 ºC arasında değişmektedir. Kaynak suyu; flüorür içeren sodyumlu, bikarbonatlı, sülfatlı bir bileşime sahiptir.
TEDAVİ ETTİĞİ HASTALIKLAR:
Romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde (romatoid artrit, ankilozan Spondilit başta olmak üzere),bel ağrısı,osteoartrit(kireçlenme) gibi eklem hastalıkları, miyozit,tendinit ,travmafibromyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde, ortopedik operasyonlar beyin ve sinir ameliyatı sonrası nekahat dönemlerinde, nörolojij hastalıkların tedavisinde,spor yaralanmaları ve cilt hastalıkları.

BALYA - DAĞ ILICASI
Konumu: Balya yerleşim merkezinin 25 km kuzeydoğusunda, Balıkesir-Merkez-Şamlı yerleşim merkezinin 15 km batısında yer almaktadır.
Sıcaklık: Kaynakların sıcaklığı 51-60 ºC arasında değişmektedir.

TEDAVİ ETTİĞİ HASTALIKLAR: Kaplıca suyu romatizma, siyatik , kireçlenme ve bazı cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

BİGADİÇ-HİSARKÖY KAPLICALARI

ULAŞIM : Termal saha Bigadiç İlçe merkezine 17 km mesafede Hisarköy yerleşim merkezinin içindedir.
Sıcaklık : 85-92◦C

KAPLICADA TEDAVİ OLUNAN HASTALIKLAR:

Kaynak suları; fluorürlü sodyum ve bikarbonat içeren bileşime sahiptir.
Banyo kürü olarak; Kadın hastalıkları başta olmak üzere, romatizmal hastalıklar ,kronik bel ağrısı,inme ,nevraljiler, ortopedik ameliyat ve kırıklar sonrası dönem, banyo uygulamalarında cilt üzerinde de olumlu etkiler göstermektedir.
İnhalasyon kullanımda; astım, kronik bronşit, alerjik üst solunum yolları hastalıkları gibi durumlarda ekspektoran ve spazmolitik etkileri nedeniyle kullanımı mümkündür.
İçme suyu olarak; beslenme ve hamilelikte florür eksikliğinin giderilmesinde, çocuklar ve gençlerde diş çürüklerinin önlenmesinde iyi geldiği bilinmektedir.
kaynak:http://balikesirkulturturizm.gov.tr

15 Mart 2008 Cumartesi

TOKAT KAPLICALARI


Sulusaray Kaplıcası

Tokat'a 68 kilometre uzaklıkta, Sulusaray ilçesinde. Tarihi Nicepolis harabeleri arasında. 1962 yılından sonra modern tesislere kavuşan ve bugün iki otele sahip olan kaplıca; özel banyoları, havuzları, lokanta ve gazinosuyla yıl boyunca hizmet veriyor. 55 derece su sıcaklığına sahip kaplıcanın romatizma, bağırsak, mide, böbrek, safra kesesi, karaciğer ve kadın hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Kaplıcanın bulunduğu bölgede pansiyonlar, kamp alanları var. Kaplıcada biri erkeklere, diğeri kadınlara ayrılmış iki büyük havuz ve sekiz özel termal banyo bulunuyor. Su sodyum klorürlü, sülfatlı.

NEREDE KALINIR

Kaplıca Oteli (0356) 651 68 18

Reşadiye Kaplıcası

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde. Erzurum - Erzincan yolu üzerinde. İlçenin bitişiğindeki kaplıca, belediye tarafından yaptırılan motelle hizmet veriyor. Suyun çıktığı noktadaki sıcaklığı 40-41 derece. Yıkanma havuzlarında ise 35-38 derece oluyor. Romatizma, felç ve kireçlenmelere karşı tedavi edici bir özelliğe sahip olduğu söyleniyor.

NEREDE KALINIR

Termal Otel *** (356) 461 55 56 Kaplıca Oteli (0356) 461 30 91 bu otel kışın kapalı.

Başören İçmesi (Sarılık Suyu): Merkez ilçeye bağlı Başören Köyü'ndedir. Sindirim organları rahatsızlıklarıyla, böbreklerdeki taşların düşürülmesinde yararlı bir sudur.

Ayvaz Madensuyu: Niksar İlçesi'ne 2 km. uzaklıktadır. Yüksek tansiyona, safrakesesi, bağırsak rahatsızlıkarına faydalıdır. Şişelerle satılıp pazarlanan bir madensuyudur

11 Mart 2008 Salı

ŞANLIURFA KAPLICALARI

Karaali Kaplıcaları

Şanlıurfa'ya 45 kilometre uzaklıktaki Harran Ovası'nda. Yaz sezonunda Şanlıurfa ve Gaziantep'ten servisler kaldırılıyor. Suyunun ısısı, 47 derece. İçerdiği minerallerin romatizma, omurga ve eklem sorunları, ameliyat sonrası tedaviler, sinir hastalıkları, damar, deri ve şeker hastalıklarıyla egzamaya iyi geldiği söyleniyor.

NEREDE KALINIR

Karaali Oteli (0414) 256 70 03 Karaali Apart Otel (0414) 256 70 08 (0414) 315 81 31 Tüm odalara termal su veriliyor.

ANKARA KAPLICALARI


Ayaş Kaplıcaları:

Açık Olduğu Tarihler: 01 Mayıs- 30 Ekim


Ankara' ya 80 km., Ayaş'a 23 km. uzaklıkta, anayoldan 5 km. ileride, Ilıca vadisi tabanında yer almaktadır. Şifalı sularının işletmeciliği bir şirket tarafından yapılmaktadır. Şirket işletmesine bağlı otel ve motellerin toplam 1000 yatak kapasitesi vardır. Tedavi amacıyla kullanılan kaplıca; otellerin dışında halka açık iki havuzu, dört özel banyosu, içme tesisleri ve Fizik Tedavi Enstitüsünün yanında lokantası, gazinosu ve diğer yardımcı üniteleri ile komple bir tesistir. Sıcaklık derecesi 51°C, debisi 15 lt/sn, toplam mineraliz. 410 mg/lt, radyoaktivitesi 38 ş/Avp dir. Rezervasyon için Ayaş Kaplıca ve İçmelerine başvurulabilir.
Kaplıca ve içmeler; romatizma, nevralji, kadın hastalıkları, safra kesesi taşları ve böbrek kumlarının düşürülmesinde yardımcı olmaktadır. -

Ayaş Karakaya Kaplıcası
Açık olduğu tarihler 01 Mayıs - 30 Ekim

Ankara ya 58 km. uzaklıktaki Ayaş ilçesinde ve karayolu üzerinde bulunan Karakaya Termal Kaynağı nın çıktığı yerde Selçuklular döneminden günümüze kalan tarihi bir hamamdır. Kaplıca suyunun sıcaklık derecesi 31°C, kaynak akım değeri 4.8 lt/sn, radyoaktivitesi 22 ş/Avp dir. Kimyasal bileşimi bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu ve karbondioksitlidir. Tarihi kaplıca hamamında dört özel banyo ve iki havuz bulunmaktadır. Ayrıca mide, bağırsak, karaciğer, safrakesesi ve metabolizma rahatsızlıkları olan hastalar dışarıya yapılmış çeşmelerden çeşme olarak yararlanmaktadır. Kaplıca suyu; felç ve mafsal rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, romatizma, nevrajlı ve nevrasteni gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Beypazarı Termal Tesisleri

Ankara'dan 85 km. uzaklıkta, Ayaş-Beypazarı yolunun 34'üncü kilometresinde. Suyun kaynağından kaplıca ve içme olarak yararlanılıyor.

Suyun ısısı: 45-50 derece.

Özellikleri: Klorürlü, sulfatlı, sodyumlu, kalsiyumlu, karbondioksitli bir bileşime sahip. Banyo tedavisinin yanısıra çamur tedavisi de yapılıyor. İçme kürlerine de elverişli olan bu suların; romatizma, deri hastalıkları, kadın hastalıkları, sinir ve sindirim sistemi hastalıkları, böbrek ve idrar yolları ve metabolizma bozukluklarının tedavisinde olumlu etkileri olduğu söyleniyor. (0312) 763 14 21

Çubuk Melikşah Kaplıcası

Ankara'ya 30 kilometre uzaklıkta. İki termal kaynaktan akan suyun havuzlarda toplanmasıyla faydalanılıyor. Suyun sıcaklığı 31 derece. Kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat içeriyor. Romatizmal ağrılara ve bazı cilt sorunlarına olumlu etki yaptığı söyleniyor. Konaklama tesisi yok. Sadece günübirlik kullanılıyor. (0312) 822 42 11

Haymana Merkez Kaplıcası
Ankara'ya 73 kilometre uzaklıkta, Haymana ilçesinde, üç ayrı kaplıca var: Merkez, Medrese ve Seyran Kaplıcaları. Suları aynı kaynaktan geliyor.

Suyun ısısı: Kaynakta 45 derece, havuzda 44 derece.

Özellikleri: Bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum, karbondioksit ve kükürt içeriyor. Banyo kürleriyle yararlanılıyor. Romatizmal hastalıklar, kireçlenmeler, mafsal hastalıkları, siyatik bel ve boyun fıtığı, bronşit, astım, sinüzit, solunum yolu hastalıkları, deri ve cilt hastalıkları, kalp ve kan dolaşımı hastalıkları, kadın hastalıkları, sinüzit, kas yorgunluğuna iyi geldiğine inanılıyor.

Merkez Kaplıca (0312) 658 10 19 Medrese Kaplıca (0312)658 29 02 Seyran Kaplıca (0312) 658 29 07

NEREDE KALINIR

Edesa Otel *** (0312) 658 33 33 Termal Oteli *** (0312) 658 29 00

Kızılcahamam Termal Turizm Merkezi

Ankara'ya 75 kilometre uzaklıktaki Kızılcahamam ilçesinde. Başta başkentliler olmak üzere çevre illerden gelenler ilgi gösteriyor. Büyük Kaplıca, Küçük Kaplıca, Acısu Kaplıcası ve Kızılcahamam Maden Suyu Kaplıcası olarak dört ayrı kaynaktan çıkan ve içerikleriyle dereceleri birbirinden farklı olan bu sular, Orta Anadolu bölgesinde termal sulardan şifa arayanların gözdesi.

Suların ısısı: Büyük Kaplıca 47, Küçük Kaplıca 44, Kızılcahamam 19,5, Acısu 34 derece.

Özellikleri: Hipotermal, hipotonik sulardan içme ve banyo kürleriyle yararlanılıyor. Karaciğer, safrakesesi, mide ve bağırsak, metabolizma hastalıklarına iyi geldiği düşünülüyor.

NEREDE KALINIR

Termal Tesisleri (0312) 736 00 52 Kaplıca Oteli * (0312) 736 16 44 Soğuksu Oteli * (0312) 736 60 13 Ab-ı Hayat Oteli *** (0312) 736 55 31/32 www.ab-ihayat.com Patalya Termal Resort **** (0312) 736 02 00 Asya Termal Tatil Köyü **** (0312) 736 40 00

RİZE KAPLICALARI


Ayder Kaplıcaları

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi yakınındaki Ayder Yaylası'nda. Milli Park statüsünde olan ve dünyanın korunma öncelikli 200 ekolojik bölgesinden biri ilan edilen Fırtına Vadisi'nden ve Hala Vadisi üzerinden yarım saatlik bir yolculukla ulaşılıyor. 1350 metre yüksekte ve her mevsim açık. Bu nedenle de havasının astım hastalığına iyi geldiği söyleniyor. Suyunun ısısı, 50 derece. İçmek veya banyo yapmak suretiyle başta romatizma, kireçlenme, kronik bel ağrıları, eklem hastalıkları, travmalar, yumuşak doku hastalıkları, ortopedik rahatsızlıklar, strese ve spor yaralanmalarına iyi geldiği düşünülüyor. Kadın ve erkeklerin ayrı, ayrı kullandığı iki büyük havuzun yanı sıra özel havuzlar da var. Konaklama imkanı yok; sadece kaplıca sonrası dinlenme bölümü bulunuyor.

KAYSERİ KAPLICALARI
Bayramhacı Kaplıcaları

Kayseri -Ankara karayolu üzerinde. Kayseri'ye 55 kilometre uzaklıktaki Himmetdede beldesi Bayramhacılı köyünde. Nevşehir'e 20-25 kilometre uzaklıkta. Kaplıcaya, kendi imkanlarıyla gelemeyenler için Kayseri, Kırşehir garajından her gün saat 14.30'da minibüs kalkıyor. Tesiste dört hamam, üç yüzme havuzu var. Suyunun ısısı, 47 derece. Banyo yöntemiyle kalp ve kan dolaşımı, solunum yolları, bronşit, romatizma, cilt, hemoroid ve kadın hastalıklarına iyi geliyor. İçince ise mide, karaciğer, bağırsak ve idrar yolları hastalıklarında etkili olduğu söyleniyor.

NEREDE KALINIR

Bayramhacı Bulut Termal Tesisleri
(0352) 394 71 14 ile (0352) 394 71 24

9 Mart 2008 Pazar

BİNGÖL KAPLICALARI

Kös Kaplıcası

Bingöl- Erzurum karayolunun 20'nci kilometresinde, Ilıcalar beldesinde. Bin-Kap Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olarak da biliniyor. Üç yüzme havuzu var. Suyunun sıcaklığı, 47 derece. Sodyumlu, bikarbonatlı, sülfatlı, kısmen klorürlü ve radyoaktif bir birleşime sahip. Banyo ve içme kürleri için elverişli. Hazmı kolaylaştırıcı maden suyu olarak da içilebiliyor. Tortu bıraktığı için ancak olduğu yerde içilmesi gerekiyor, şişelenip nakledilemiyor. Romatizma, kadın hastalıkları, kalp ve kan dolaşımı, mide ve bağırsak, karaciğer ve safrakesesi, sinir ve kas yorgunluğu ile deri ve sinirsel hastalıklara olumlu etki yaptığı düşünülüyor.

NEREDE KALINIR

Kaplıcalar tesisinde motel ve pansiyon var. (0426) 252 53 03- 252 50 03

AMASYA KAPLICALARI
Gözlek Kaplıcası

Amasya merkezine 17 kilometre uzaklıkta, Samsun'a 157, Ankara'ya 300 kilometre. Amasya şehir merkezinden yarım saatte bir kalkan dolmuşlarla gidiliyor. Suyun ısısı, 39 derece. Romatizma, mide ve bağırsak, böbrek ve idrar yolları, beslenme bozukluğu gibi hastalıklarda olumlu etki yaptığı ileri sürülüyor.

NEREDE KALINIR

Kaplıca Tesisi
(0358) 256 22 22 /4 hat The Apple Palace *** (0358) 219 00 19

Kaplıca bölgesinde ayrıca beş bungalov ve 15 pansiyon var.

Terziköy Kaplıcası

Amasya'ya 38 kilometre uzaklıkta, Göynücek ilçesi yolu üzerindeki Çivi köyünde. İki havuzu var. Suyun ısısı, 37 derece. Bikarbonatlı, kalsiyumlu, kısmen karbondioksitli bir bileşime sahip. Romatizma, mide ve bağırsak, böbrek ve idrar yolları, beslenme bozukluğu gibi hastalıklarda olumlu etki yaptığı söyleniyor.

NEREDE KALINIR

Kaplıca bünyesinde bir otel var. (0358) 225 02 19

AKSARAY ZİGA KAPLICASI
Zıga Kaplıcası

Aksaray'ın Ihlara ilçesinde. Ulaşım Aksaray merkezden, Ihlara Beldesi ve Belisırma köy minibüsleriyle sağlanıyor. Sekiz ay faaliyet gösteren kaplıca, özellikle yaz aylarında yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. Kışın dört ay kapalı. Suyunun ısısı, 41-60 derece. Kükürtlü, sodyum bikarbonatlı. Romatizma, kireçlenme, cilt hastalıkları, bel ve buna bağlı siyatik ağrıları, kadın hastalıklarına iyi geldiğine, böbrek taşlarının düşmesinde, karaciğer iltihapları ve safra kesesi rahatsızlıklarında etkili olduğuna inanılıyor.

NEREDE KALINIR

Zıga Kaplıca Tesisi
(0382) 454 55 00

ERZURUM KAPLICALARI
Pasinler Kaplıcası

Erzurum Kars karayolunun 30'uncu kilometresindeki Pasinler ilçesinde. Suyun ısısı, 39 derece. Sülfat iyonu, amonyak, kalsiyum, magnezyum ve natrion içeriyor. Yaklaşık 205 metre derinlikten saniyede 15 litre çıkan kükürtlü sıcak suyun romatizma, böbrek hastalıkları, sindirim sistemi, idrar yolları, siyatik, lumbago, nevralji ve çeşitli kadın hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor. Büyük Çermik, Küçük Çermik ve Turistik Kale Otel havuzunda erkekler ve kadınlar için havuzlar ayrı. Turistik Kale Otel'in kabinli havuzlarından ise ailece yararlanmak mümkün.

Büyük Kaplıca (0442) 661 52 27 Küçük Kaplıca (0442) 661 52 28

NEREDE KALINIR

Turistik Kale Otel
* (0442) 661 49 92

Ilıca Kaplıcası

Erzurum- Erzincan karayolunun 18'inci kilometresindeki Ilıca ilçesinin Yeni Mahalle semtinde. Suyun ısısı, 39.5 derece. Karbon, hidrojen, sodyum, magnezyum, demir, alüminyum, klor içeriyor. Kas, ortopedik, nörolojik, mide, bağırsak, karaciğer, safrakesesi, beslenme bozuklukları ve romatizma hastalıklarının tedavisinde yararlı olduğu düşünülüyor. Kadınlar, erkekler, özel havuz ve banyolar olmak üzere dört farklı havuz yapısı var. (0442) 631 42 12

Köprüköy (Deli Çermik) Kaplıcası

Erzurum- Kars karayolunun 56'ncı kilometresindeki Köprüköy ilçesi yakınında. Sadece yazın kullanılıyor. Çamur banyosu için ideal. Konaklama yeri yok. Suyun ısısı, 26 derece. Bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu, karbondioksitli, demirli ve bromürlü bir bileşime sahip. Romatizma, sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı, kalp hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve romatizma hastalıklarının tedavisinde yararlı olduğu söyleniyor.

5 Mart 2008 Çarşamba

İSTANBUL KAPLICALARI


Tuzla Termal Tesisleri

Ulaşım:

Tuzla ilçesinde İçmeler tren istasyonunun yanında bulunmaktadır. İstanbul üzerinden her türlü ulaşımı çok kolaydır.

Kaplıca Suyu Özellikleri:

Sodyum Klorürlü (toplam NaCl 1300mg/L) mineralli hipotermal doğal çıkışlı su. Kaplıca Donanımları: 1 adet kapalı termomineral su havuzu bulunmaktadır. 2 adet sıra banyo(küvet) bulunmaktadır. Ayrıca otel odalarına termomineral su verilmektedir. Hekim ve Diğer Sağlık

Personeli Durumu:

Tesiste part-time çalışan 1 fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman, 1 hemşire, masöz ve masörler bulunmaktadır.

Endikasyonlar:

Termomineral suyun fizikokimyasal analizleri yaptırılmış olup, romatizmal hastalıklarda, ortopedik operasyonlardan sonraki dönemlerde, kadın hastalıklarında, üst solunum yolu hastalıklarında, sindirim sistemi hastalıklarında, metabolizma hastalıklarında, cilt hastalıklarında, üriner sistem hastalıklarında tedavi amacıyla kullanılabileceği saptanmıştır. İstanbul Tıp Fakültesi, Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim dalı tarafından kaplıca suyunun olumlu etkilerinin araştırıldığı bilimsel çalışmalar vardır.

Konaklama Olanakları:

Tesisin 85 kişilik yatak kapasitesi vardır. Yılın 12 ayı faaldir. Telefon: 0216 395 53 86 Adres: Hatboyu Cad. No. 1 İçmeler Tuzla

2 Mart 2008 Pazar

ESKİŞEHİR KAPLICALARI

Merkez Hamamlar

Eskişehir il merkezinde, Porsuk Nehrinin güney kısmında bulunan termal su kaynakları, tıbbi amaçlı olduğu kadar mevcut konaklama imkanları ile turizm amaçlı da kullanılmaktadır. 45 derece sıcaklığındaki termal sular, böbrek taşları, safra kesesi, gut ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Bu Hamamlardan bazılarının adları Has Otel Termal, Yeni Hamam, Erkekler Hamamı, Bahçeli Hamam v.b.dir.


Sakarılıca Kaplıcaları

Eskişehir’in 32 km. kuzeyinde bulunan Sakarılıca Kaplıcaları, Mihalgazi ilçesinde ve Sakarıılıca Köyü sınırları içinde, ormanlarla kaplı bir alan içerisindedir. Sakarıılıca Kaplıcaları sularının sıcaklığı 18-56 derece arasında değişmekte olup, bikarbonatlı, magnezyumlu ve hipertermal özellikler göstermekte ve mide hastalıkları, romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları, kırık ve çıkıklar, sindirim ve beslenme bozukluğu hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. İl Özel İdaresine ait termal bir otelin yanı sıra Sakar ıılıca Belediyesine ait değişik konaklama imkanları da bulunmaktadır.


Hamamkarahisar (Çardak) Kaplıcası

Sivrihisar’a 15 km. uzaklıktaki Hamamkarahisar Köyünde bulunan kaplıca, romatizma, sindirim sistemi hastalıkları, böbrek, idrar yolu hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve sinir sisteminin uyarılmasında yararlıdır. Hamamkarahisar Kaplıcasında İl Özel İdaresine ait bir konaklama tesisi yer almaktadır.

Kızıl inler

Eskişehir’e 13 km. uzaklıkta Kızılinler Köyünde bulunan Kızılinler Kaplıcasının su sıcaklığı 38 derece olup, mide, böbrek, bağırsak, romatizma, kadın hastalıkları ve cilt hastalıkları tedavisinde yararlıdır.

Yarıkçı Hamamı

Mihalıççık İlçesi, Yarıkçı Köyünün, Hamam Dağı’nın eteklerinde, Hamam Deresi kenarında bulunan Yarıkçı Hamamı suları 39 derece olup, kalsiyum karbonatlı ve kükürtlüdür. Romatizma, yara ve felçlere iyi gelmektedir.

Uyuz Hamamı: Alpu ilçesine bağlı Uyuz Hamamı köyündedir. İçme ve banyo kürleriyle faydalanılan kaplıca suyu deri hastalıklarına iyi gelmektedir.

OSMANİYE KAPLICALARI


DÜZİÇİ HARUNİYE KAPLICASI

Osmaniye Düziçi ilçesinin 15 km kuzeyinde Ceyhan Nehri kenarında, Kuşçu Köyü’ndeki Haruniye Kaplıcalarının suyunun, İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Balneoloji Laboratuarı’nda yapılan incelemeler sonucunda doğal sıcaklığının 20 C’nin (32 C) üzerinde olduğu ve toplam mineralizasyonun ise 1000 mg/L (2191,32 mg/L) üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu özelliklerinden ötürü de Termomineral sular gurubundan olduğu anlaşılmıştır.

Haruniye Kaplıcalarının kaynağı, doğal çıkışlı olup, 25 lt/sn akım değerine 3542 banyo/ kişi / gün ve termal yatak arz kapasitesine sahiptir. Sıcak ve mineralli su kaynakları, bu tesislerin hemen altında başlıca 8 gözeden, değişik debilerde çıkmaktadır. Kapalı termal havuz, yamaçtaki en düşük kottaki ana kaynak olarak adlandırılan gözeden beslenmekte ve bu tesis uzun yıllardan beri kullanılmaktadır.

Bu kaplıcanın sularının banyo kürü olarak kullanıldığında; Osteoartrit, fibromyalji, kronik bel ağrısı, inme, nevraljiler, ortopedik ameliyat ve kırıklar sonrası rehabilitasyon amacıyla, İçme olarak kullanıldığında da; mide ve ince bağırsak fonksiyonel rahatsızlıkları, kronik ve tekrarlayan ülserler, diabetes mellitus, gut hastalığı, böbrek ve idrar yolu taşlarının önlenmesi, taş kırma ve taş ameliyatları sonrası, kronik idrar yolları iltihapları rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca suyun içeriğinde bulunan kalsiyum nedeniyle kalsiyum yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan raşitizm, osteoporoz, kemik ve dişlerin gelişmesi ve sağlamlığında, kalp kası ve çizgili kasların yeterli çalışmasında kalsiyum desteği sağlayarak etkili olabileceği inceleme raporlarında belirtilmiştir.

Kokar Kaplıcaları (Kadirli)

Osmaniye ili Kadirli ilçesinin Koçlu (Avluk) Köyü sınırları içerisinde bulunan Kokar Kaplıcaları ilçe merkezine 15 km. uzaklıktadır.

Kaplıcanın çevresindeki kalıntılar, kaplıcadan Roma ve Bizans dönemlerinde de yararlanıldığına işaret etmektedir. Bizans döneminde kaplıcaya 5 km. uzaklıktaki Ağınağat mevkiinden buraya içme suyu getirildiği kalıntılardan anlaşılmaktadır.

Kaplıcanın suyu mide, bağırsak, böbrek ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda kaplıcanın çevresi çam ağaçları ile kaplı olup, yörenin mesire yerlerindendir.

Related Posts with Thumbnails

pansiyon